Jan Lebenstein retrospektywnie we Wrocławiu

Od 2 kwietnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Jan Lebenstein. Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jan Lebenstein, „Łaźnia turecka”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Lebenstein, „Łaźnia turecka”, 1978 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Retrospektywna wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych prezentująca jego twórczość od debiutu po okres dojrzały. Pokazane zostaną najbardziej znane cykle: Pejzaże (1954-1955), Figury we wnętrzu (1956), Figury kreślone (1958), Figury osiowe (1961-1962), Potworne zwierzęta (1964-1965), kompozycje inspirowane mitologią grecką i rzymską (1967-1975), obrazem Böcklina Wyspa Umarłych (1975) oraz poetyką fin de siècle’u. Widzowie będą mogli również zobaczyć ilustracje do Folwarku zwierzęcego Orwella, Księgi Hioba i Apokalipsy św. Jana.

Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim nad Bugiem, zmarł w 1999 r. w Krakowie. Ukończył warszawską ASP pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Zadebiutował w 1955 r. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale. Pokazał tam pejzaże z Rembertowa pod Warszawą, w których krytycy doszukiwali się inspiracji twórczością Utrilla. Rok później w Teatrze Osobnym na Tarczyńskiej (mającym swoją siedzibę w mieszkaniu Mirona Białoszewskiego) została otwarta pierwsza indywidualna wystawa Lebensteina. Pod koniec lat 50-tych rozpoczął cykl Figur kreślonych, usiłując wpisać postać ludzką w prostokątną płaszczyznę kartki papieru milimetrowego, który przyjaciele wykradali z biur specjalnie dla niego. Natomiast cykl Figury osiowe stał się uzewnętrznieniem jego ego, jego rozumienia istoty życia, trwania, śmierci, erotyzmu. Za ten cykl otrzymał Grand Prix na 1. Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu w 1959 r. W 1960 r. zamieszkał na stałe w stolicy Francji, gdzie rok później odbyła się jego wielka monograficzna wystawa w Museé d’ Art Moderne de la Ville de Paris.

Jan Lebenstein. Obrazy i gwasze z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Wystawę można oglądać od 2 kwietnia do 10 sierpnia 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz