• 2014-03-22

Poznańska premiera spektklu Ja, Feuerbach

28 kwietnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się poznańska premiera nowej, odważnej interpretacji Feuerbacha w reżyserii Piotra Fronczewskiego.

Piotr Fronczewski (źródło: mat. prasowe)

Piotr Fronczewski (źródło: mat. prasowe)

Ja, Feuerbach to głośna współczesna sztuka niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta, opowiadająca o dramacie wybitnego aktora starej daty, który po zawirowaniach życiowych, rozpaczliwie próbuje wrócić na scenę.

Jest to sztuka przede wszystkim psychologiczna, pokazująca dylematy i rozterki każdego powrotu, jak również bolesną walkę o zachowanie godności. Inscenizacja porusza problem zderzenia dwóch pokoleń, a tym samym zderzenia diametralnie różnych wartości. Wielki aktor (w tej roli Piotr Fronczewski) o bogatej osobowości artystycznej i nienagannych manierach, staje na scenie, by zaprezentować swój kunszt aktorski, lecz zamiast reżysera pojawia się jego Asystent (w tej roli Grzegorz Damięcki) prezentujący skrajnie odrębny świat: ubóstwo intelektualne, brak podstawowej wiedzy teatralnej, arogancję, chamstwo i cyniczny sposób bycia typowy dla współczesnego świata.

Aktorska rola Piotra Fronczewskiego to jakość sama w sobie: każde słowo, każda kwestia wypowiadana przez aktora brzmi ze sceny jak melodia w hymnie ku czci prawdziwego aktorstwa. Tworzy on postać tak precyzyjnie skonstruowaną, wiarygodną i tak wymuskaną w detalach, iż widz niejednokrotnie łapie się na empatycznym smutku i współczuciu dla postaci. Znakomita gra aktorska Grzegorza Damięckiego świetnie oddaje ignorancję, bezczelność i arogancję współczesnych młodych, nie posiadających wiedzy o teatrze i sztuce. Asystent reprezentuje pokolenie, które odrzuca tradycję i obyczaje.

Słuchając monologów Feuerbacha, możemy rozkoszować się prawdziwą sztuką. Niezaprzeczalny talent aktorski Piotra Fronczewskiego i całkowicie zasłużona sympatia widzów, wróży bez wątpienia powodzenie temu spektaklowi.

Tankred Dorst

Ja, Feuerbach

Reżyseria – Piotr Fronczewski

Obsada:
Aktor Feuerbach – Piotr Fronczewski
Asystent reżysera – Grzegorz Damięcki
Kobieta – Maria Ciunelis

28 kwietnia 2014 r., godz. 19.00
Teatr Wielki w Poznaniu

Dodaj komentarz