• 2014-03-22

Dotknij Teatru 2014

Warsztaty aktorskie, wystawa, możliwość zobaczenia kulis Teatru i kilka innych atrakcji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w dniach 27-31 marca w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Na tropie historii Teatru (źródło: mat. prasowe)

Na tropie historii Teatru (źródło: mat. prasowe)

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr od kuchni, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach.

Program wydarzeń:

  • Wystawa rekwizytów, kostiumów, publikacji i plakatów Teatr Polskiego w Poznaniu: 
  •  Przechadzki teatralne – Teatr Polski w Poznaniu od kulis

Jakiego koloru jest kurtyna żelazna? Kim jest inspicjent? Dlaczego w teatrze nie należy gwizdać? Co to jest hamletówka i jaskółka? Jak wygląda garderoba? Uczestnicy Przechadzek teatralnych znajdą odpowiedzi na te (a także inne) pytania podczas godzinnej wizyty w Teatrze Polskim w Poznaniu, w czasie której można zajrzeć za kulisy Teatru. Program zwiedzania – dostosowany do potrzeb grupy zwiedzającej – obejmuje łyk historii połączony z możliwością obejrzenia całego teatralnego zaplecza.

  • Na tropie teatru –  gra warsztatowa dla dzieci w wieku 9-13 lat

W zakamarkach Teatru Polskiego kryją się zapomniane historie, zaś jego mury i deski sceny mogłyby opowiedzieć niejedną ciekawą opowieść. Gdy zgubimy się w teatralnych korytarzach może usłyszymy echa głosów wielkich aktorów, zostaniemy zaproszeni na próbę spektaklu lub trafimy na ślad nierozwiązanej dotąd zagadki… Zapraszamy do odkrycia sekretów i zapomnianej wiedzy. Warsztaty prowadzą animatorzy z Ambientówki.

  •  Studio aktorskie – otwarte warsztaty aktorskie z Michałem Kaletą

Umiejętności aktorskie – np. panowanie nad emocjami, poprawna dykcja, improwizacja – przydatne są nie tylko na scenie, ale również w codziennym życiu, dlatego dwugodzinne warsztaty adresowane są zarówno do osób zainteresowanych pracą na scenie, jak i do tych, które lubią teatr i nowe wyzwania. Podczas zajęć uczestnicy wykonają ćwiczenia wokalno-ruchowe powiązane ze sztuką improwizacji, interpretacji tekstu czy opanowaniem własnego ciała i głosu. Warsztaty poprowadzi Michał Kaleta, aktor Teatru Polskiego w Poznaniu oraz wykładowca w Studiu Aktorskim Teatru Polskiego w Poznaniu.

  • Dziecięce atelier

Oglądaj spektakl, a Teatr zaopiekuje się Twoim dzieckiem. 30 marca (niedziela) o godz. 17.00 na Kwaśne mleko Maliny Prześlugi w reżyserii Uli Kijak. W czasie gdy rodzice oglądają spektakl, dzieci przebywają pod opieką wykwalifikowanych animatorów i biorą udział w bezpłatnych warsztatach Dziecięce atelier. Twórcze i radosne zabawy teatralne. Warsztaty rozpoczną się o godz. 16.45. Bilet wstępu na przedstawienie upoważnia do odebrania w kasie teatru bezpłatnej wejściówki na warsztaty dla dzieci (liczba miejsc ograniczona). Podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczone animatorki dzieci stworzą scenki teatralne, a także wezmą udział w zabawach ruchowych, słowno-muzycznych oraz plastycznych.

  • W trakcie akcji Dotknij teatru odbędą się spektakle:

Mizantrop Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego w reż. Kuby Kowalskiego – 27.03 i 28.03 godz. 19.00, 29.03 i 30.03 godz. 19.30
Kwaśne mleko Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak – 29.03 i 30.03 godz. 17.00
DR@CULA. VAGINA DENTATA Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w reż. Agaty Biziuk – 29.03 i 30.03 godz. 16.30

Dotknij Teatru
od 27 do 31 marca
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz