Clemens von Wedemeyer w Warszawie

26 marca rozpocznie się dwudniowy przegląd filmów jednego z najważniejszych, współczesnych artystów niemieckiej sztuki video – Clemensa von Wedemeyera. Siedzibą wydarzenia będzie KINO.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 27 marca odbędzie się spotkanie z twórcą.

„Otjesd”, reżyseria: Clemens von Wedemeyer (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Otjesd”, reżyseria: Clemens von Wedemeyer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas dwudniowego przeglądu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski artysta zaprezentuje sześć krótkometrażowych filmów – między innymi dokumentalny zapis wyburzania opuszczonych bloków ogromnego osiedla na wschodzie Niemiec, rekonstrukcję kolejki Rosjan stojących po wizę wyjazdową przed konsulatem Niemiec w Moskwie, a także pracę wideo złożoną z realizacji wybitnych światowych reżyserów – między innymi Cocteau i Felliniego – opowiadającą o wielowątkowej relacji pomiędzy człowiekiem a rzeźbą.

Zaprezentowany zostanie również długometrażowy film Muster/Rushes, który zasługuje na szczególną uwagę. Opowiada trzy alternatywne historie dawnego klasztoru Benedyktynów w Breitenau nieopodal Kassel – jako punktu uwolnienia więźniów obozu koncentracyjnego, siedziby zakładu poprawczego dla dziewcząt, a także miejsca będącego obiektem wątpliwego zainteresowania znudzonych wycieczek niemieckich licealistów.

Clemens von Wedemeyer obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej znaczących niemieckich artystów wideo. Zajmuje się w swojej twórczości badaniem wiarygodności w historii i historiach, a tym samym bada relacje pomiędzy filmem i widzem. Konsekwentnie pozostawia widza na zewnątrz ekranu, ujawnia mechanizmy konstruowania iluzji filmowej. Jego filmy i instalacje splatają motywy dokumentalne z fikcyjnymi i stanowią połączenie języka kina, sztuki, dokumentacji. Artysta tworzy w ten sposób nieoczywiste nowe obrazy rzeczywistości, linearną narrację nasyca zagęszczonymi obrazami a dokumentacyjny zapis zaburza wprowadzając np. cytaty z innych filmów, dramatyczne efekty świetlne, nieostrość dźwięku i obrazu. Często jego filmy zawierają odniesienia i eksperymenty na temat kina i języka filmowego. Integralną częścią wielu jego filmów jest tzw. Making of, pokazujące warunki i kulisy danej produkcji filmowej, dzięki czemu widz otrzymuje informacje, które mają wpływ na jego odbiór filmu.

Program przeglądu:

26 marca, godzina 18.00

  • Silberhöhe, 2003, 10′
  • Muster/Rushes, 2012, 79′

27 marca, godzina 18.00

  • Against Death, 2009, 12′
  • Occupation, 2002, 8′
  • Odjesd, 2005, 15′ & The making of, 2005, 10′
  • The Cast. The Beginning: Living Figures Dying, 2013, 18′
  • The Cast. Procession, 2013, 15′

Po projekcji spotkanie z artystą poprowadzi Joanna Sokołowska, historyczka sztuki, kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi

Clemens von Wedemeyer, ur. w 1974 r. w Göttingen. Studiował fotografię i media w Fachhochschule Bielefeld, następnie sztuki piękne w Wyższej Szkole Grafiki i Książki w Lipsku, gdzie od 2013 prowadzi klasę sztuki mediów. Jego twórczość można było podziwiać na licznych wystawach, m.in MAXXI, Museo nazionale delle arti del XXI secolo, Rzym (2013), w Kölnischer Kunstverein (2011), w Barbican Center, Londyn (2009), w Centro Galego de Arte Contemporánea (CGAC) Santiago de Compostela (2008), Frankfurter Kunstverein (2006). Artysta uczestniczył w wielu wystawach grupowych, m.in. dOCUMENTA (13), Kassel; Palais de Tokyo, Paryż (2012); Revolutions – forms that turn, Sydney Biennale (2008); Multiplex: Directions in Art – 1970 to Present w Museum of Modern Art (MoMA), Nowy Jork (2007). Jest laureatem licznych nagród i stypendiów, m.in.w 2013 stypendium Villa Massimo, Rzym; w 2008 nagrody Villa Romana, Florencja. W 2006 otrzymał Nagrodę Główną w Niemieckim Konkursie Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen.

Przegląd filmów Clemensa von Wedemeyera towarzyszy wystawie Future Perfect. Contemporary Art from Germany / Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec, która potrwa do 21 kwietnia.

Przegląd filmów Clemensa von Wedemeyera
Od 26 do 27 marca 2014 roku
KINO.LAB Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 1
Warszawa

Dodaj komentarz