• 2014-03-21

Pełna improwizacja w Ab Ovo

26 marca w warszawskim klubie Wkręt odbędzie się improwizowany spektakl w wykonaniu zawodowych aktorów.

Ab Ovo Teatr Improv (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ab Ovo Teatr Improv (źródło: materiały prasowe organizatora)

Up! Ovo to autorska improwizowana forma sceniczna, której kluczową cechą jest to, że aktorzy wymyślają wszystko na poczekaniu i na oczach publiczności. Nie ma reżysera ani scenariusza, a o przebiegu show decydują widzowie. Bez rekwizytów, bazując tylko na warsztacie aktorskim, kreatywności i refleksie muszą sprostać najbardziej nieoczekiwanym i najdziwniejszym pomysłom publiczności.

Improwizując na oczach widzów i na własnych oczach (aktorów), wymyślamy cały świat bohaterów – czas i miejsce akcji, relacje między postaciami, przeszłość, obecną sytuację i odgrywamy scenki z ich życia. Publiczność decyduje także o losach bohaterów, określając w drugiej części spektaklu czas, kiedy postaci spotykają się ponownie, oraz w trzeciej części, gdy wskazują, którzy aktorzy grają ze sobą.

– Katarzyna Michalska, aktorka, założycielka Ab Ovo, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321IMPRO.

Improv to na świecie bardzo rozwinięty i popularny gatunek sztuki, zwany też, ze względu na trudność, sportami teatralnymi. W Kanadzie co roku odbywają się mistrzostwa świata w improwizacji. Grupy rozgrywają między sobą mecze teatralne. Istnieją nawet światowe ligi! Na festiwalu Soap-A-Thon aktorzy improwizują przez 54 godziny, niektórzy nawet bez snu. Improv zmieniło też oblicze rozrywki telewizyjnej na Zachodzie. Powstały cieszące się ogromną popularnością komediowe show, np. Whose Line Is It Anyway, emitowane w USA przez 8 lat i Wielkiej Brytanii przez 10 lat (na tej bazie powstał holenderski De Lama’s, emitowany z sukcesem przez 5 lat i nowy program TVP2 I kto to mówi?). W Polsce pierwszym serialem improwizowanym byli Spadkobiercy w TV4.

Ab Ovo Teatr Improv występuje regularnie w warszawskim klubie Wkręt, w Szarej Eminencji w Piasecznie oraz gościnnie w miastach w całej Polsce. W najbliższym improwizowanym spektaklu zobaczymy, m.in.: Wojciecha Medyńskiego, Katarzynę Michalską, Piotra Miazgę, Jacka Stefanika i Jaśka Aleksandrowicza-Krasko.

Ab Ovo Teatr Improv to grupa zawodowych aktorów, zajmujących się trudną sztuką improwizacji teatralnej. Grupę założyła w 2010 roku Katarzyna Michalska, która uczyła się improwizacji od guru improv i światowej sławy trenera Mike’a Hughesa ze słynnej kanadyjskiej grupy Uncalled For. Ab Ovo występuje w klubach w całej Polsce. W stolicy najczęściej we Wkręcie oraz w Szarej Eminencji w Piasecznie. Ab Ovo jest także gospodarzem Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321IMPROV, którego trzecia edycja odbyła się w dniach od 19 do 20 października 2013 roku w Konstancińskim Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornej. W skład grupy Ab Ovo Teatr Improv wchodzą: Katarzyna Michalska, Wojciech Medyński, Jasiek Aleksandrowicz-Krasko, Agnieszka Bajer, Robert Kibalski, Piotr Wesołowski, Michał Głowacki, Piotr Wyżykowski, Andrzej Perkman, Michał Sęk, Jacek Stefanik, Piotr Miazga.

Spektakl improwizowany, Up! Ovo
26 marca 2014 r., godz. 20.00
Klub Wkręt, ul. Chełmska 21
Warszawa

Dodaj komentarz