• 2014-03-21

Nieme kino przy akompaniamencie

Od 10 do 13 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon potrwa 11. Święto Niemego Kina.

11. Święto Niemego Kina (źródło: materiały prasowe organizatora)

11. Święto Niemego Kina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy dzień pokazu otworzy dzieło F. W. Murnaua Wschód słońca, pierwszy film reżysera zrealizowany w USA, nagrodzony Oscarem za wybitne osiągnięcie artystyczne, a także za zdjęcia i dla najlepszej aktorki –  Janet Gaynor. Oprawę muzyczną tego obrazu, uznawanego za najlepszy film epoki niemej, zapewni osiemnastoosobowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa.

W programie festiwalu znalazły się cztery filmy Alfreda Hitchcocka, gwiazdy tegorocznej edycji. Wyświetlone zostaną: Na ringu – uznany za jeden z najlepszych niemych filmów brytyjskich, zrealizowany na podstawie jedynego scenariusza autorstwa Hitchcocka melodramat, ukazujący historię miłosnego trójkąta; Żona farmera –  jedna z niewielu w twórczości reżysera komedia; Lokator – inspirowany niemieckim ekspresjonizmem thriller, w którym zarysowały się już cechy stylu reżysera i wreszcie Szantaż (znany także jako Męka milczenia) – film przełomu dźwiękowego w którym zagrała jedna z ulubionych aktorek Hitchcocka ery niemej – urodzona w Tarnowie – Anny Ondra. Cztery tak różne filmy Hitchcocka będą prezentowane w czterech skrajnie różnych odsłonach muzycznych: od klasycznego tapera – włoskiego pianisty Antonia Coppoli grającego do Szantażu, poprzez folkowy zespół Propaganda East Collective ilustrujący Żonę farmera i jazzowy skład Film Jazz Project z wybitnym amerykańskim trębaczem Michaelem Patchesem Stewartem – Na ringu, po rockowe brzmienia zespołu The Washing Machine, które usłyszymy w Lokatorze.

W planach festiwalowych jest także pełnometrażowy debiut słynnego czeskiego reżysera Gustava Mechatýego, którego wyświetlona zostanie Sonata Kreutzerowska, będąca ekranizacją kontrowersyjnej noweli Lwa Tołstoja. Muzykę do filmu wykona performer Martin Janiček, wspierany przez amerykańską skrzypaczką Bethany Lacktorin.
Ponadto w ciągu czterech dni filmowego święta zobaczymy wczesne burleski Chaplina, duńskie scince-fiction –  Misja na Marsa, zilustrowane elektroniczną muzyką duetu Mathplanete oraz odnaleziony po latach film Henryka Szaro Zew morza, którego akcja po raz pierwszy w polskim kinie dzieje się na morzu, a wątek miłosny splata się z mrożącą krew w żyłach kryminalną intrygą. Zrekonstruowaną przez Filmotekę Narodową wersję Zewu morza, której re-premiera odbyła się w 2013 roku, muzycznie zilustruje Orkiestra Kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego. Na życzenie widzów powtórzona zostanie zeszłoroczna projekcja filmu –  Natan Mędrzec. Muzykę do niego wykona na żywo zespół Kroke.

Wszystkie projekcje filmowe uzupełnione zostaną pokazami przedwojennych reklam oraz kronik PAT. Wydarzeniami towarzyszącymi będą warsztaty dla dzieci w czasie których będą miały okazję zrealizować film poklatkowy rodem z produkcji Georgesa Mélièsa oraz seria wykładów na temat początków kina.  Dorośli miłośnicy niemego kina będą mogli wysłuchać wykładu dr Katarzyny Taras dotyczącego poetyki obrazu w filmach Murnaua.

11. Święto Niemego Kina
Od 10 do 13 kwietnia 2014 roku
Kino Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej
Warszawa

Dodaj komentarz