• 2014-03-21

Premiera płyty Olo Walickiego

19 marca, w dzień rozpoczęcia III edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, odbyła się premiera płyty Olo Walickiego Kot (czy też kotka?).

„Kot (czy też kotka?)" (źródło: mat. prasowe)

„Kot (czy też kotka?)" (źródło: mat. prasowe)

Pracę nad materiałem muzycznym rozpocząłem od przygotowania szkiców kompozycji przestrzennej instrumentów na scenie. Sercem stały się dwa harmonia. Zwarty i symetryczny układ umożliwił nam swobodne przemieszczanie się między instrumentami i wzajemną wymianę przy nich – powstało harmonijne środowisko przestrzenno-dźwiękowe. Taką też przyjąłem formę kompozycji muzycznej – album jest rodzajem suity o określonej dramaturgii. Pełną, 37-minutową formę płyty traktuję jako nierozłączną całość i do takiego jej słuchania – w całości – zachęcam – mówi Olo Walicki.

Utwory wykonywane na płycie skomponowane zostały do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012. Nagroda, której fundatorem jest Miasto Gdańsk, a organizatorem Instytut Kultury Miejskiej, przyznawana jest co dwa lata podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich o wybitnej wartości artystycznej, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności. Pragnąc podkreślić rolę i kunszt pracy tłumaczy literackich, od 2012 roku nagroda przyznawana jest także tłumaczowi. Album nagrano w Doki 1 Studio w Gdańsku w marcu 2013

Zaprezentowane na tym albumie wiersze wraz z muzyką i aranżacją Ola Walickiego premierowo zostały wykonane podczas uroczystej gali wręczenia nagrody, która miała miejsce 24 marca 2012 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku – mówi Aleksandra Szymańska, Dyrektor Instytut Kultury Miejskiej.

Allegra Kabuki – głos,
Wacław Zimpel – klarnety, harmonium
Kuba Staruszkiewicz – perkusja
Olo Walicki – kontrabas, harmonium, głos

Gościnnie:

Stefan Wesołowski – harmonium
Serhij Żadan – głos
Koncepcja, muzyka, produkcja – Olo Walicki
Nagranie, mix i koprodukcja – Piotr Pawlak
Projekt okładki – Anna Witkowska
Foto – Olo Walicki

Olo Walicki – Kot (czy też kotka?)
Premiera: 19 marca 2014
Wydawca: Instytutu Kultury Miejskiej

Dodaj komentarz