• 2014-03-21

Zbliża się Festiwal KODY

W dniach 14 – 18 maja w Lublinie po raz kolejny będzie odbywać się Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest Czas.

Thurston Moore, fot. Ari Marcopoulos (źródło: mat. prasowe)

Thurston Moore, fot. Ari Marcopoulos (źródło: mat. prasowe)

Jak co roku zaproszeni artyści z gromadzeni będą przekraczać granice między gatunkami i tradycjami muzycznymi. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest Czas – refleksja o czasie i czasowości jest istotą muzyki. Jest ona nieuchronnie uwikłana w czas. Każda muzyka jest nadawaniem, poprzez dźwięki, struktury i sensu czasowi – próbą zatrzymywania tego, co ulotne lub aktualizowaniem doświadczenia tego, co wieczne.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie Thurston Moore – amerykański gitarzysta i wokalista znany przede wszystkim z legendarnej nowojorskiej formacji Sonic Youth. Wystąpi w trio razem z młodym perkusistą z Poznania, Adamem Gołębiewskim oraz brytyjskim multiinstrumentalistą Alexem Wardem. Połączenie gitary elektrycznej, perkusji i klarnetu w takim składzie budzi uzasadnione nadzieje na nieprzewidywalną i ekstatyczną eksplozję dźwięków najwyższej próby.

Ponadto na zamówienie Festiwalu KODY powstaje utwór Brakujące ogniwo znakomitej, polskiej kompozytorki Lidii Zielińskiej. Kompozycja odnosi się do mitu powtarzającego się w różnych kulturach i epokach – kary bogów za hałas opisanej w Gilgameszu, biblijnego potopu, prasłowiańskiej Vinety. Perspektywa kolejnej kary za zanieczyszczanie naszego środowiska zbędnymi dźwiękami i nadmiarem hałasu pozostaje aktualna. Projekt powstaje we współpracy między poznańskimi muzykami – Lidią Zielińską, Szymonem Józwiakiem, Rafałem Zapałą, Malwiną Paszek i Anną Zielińską a lubelskim zespołem śpiewaczym działającym przy Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża.

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY 2014
od 14 do 18 maja
Lublin

Dodaj komentarz