Dotknij Teatru w CK Zamku

27 marca odbędzie się wernisaż wystawy plakatu teatralnego Piotra i Tadeusza Grabowskich będący częścią ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.

„Dotknij Teatru", (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dotknij Teatru", (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trakcie trwania wystawy będzie można zobaczyć plakaty dwóch wybitnych przedstawicieli Śląskiej Szkoły Plakatu: Tadeusza i Piotra Grabowskich, związanych z katowickimi uczelniami artystycznymi. Wystawa zwraca uwagę na plakat jako artystyczne dzieło sztuki. Międzynarodowy Dzień Teatru jest pretekstem do przyjrzenia się teatrowi z różnych perspektyw, a afisz teatralny jest nieodzownym elementem tworzącym sceniczny przekaz.

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr od kuchni, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach.

Wernisaż wystawy Piotra i Tadeusza Grabowskich
27 marca 2014 roku, godz. 18.00
wystawa czynna do 30  kwietnia 2014 roku
Centrum Kultury ZAMEK
Wrocław

Dodaj komentarz