Makuszyński na czwartej Lekcji Niegrzeczności

23 marca na Scenie Malarnia w ramach Drzwi Otwartych w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się czwarta Lekcja Niegrzeczności. Jej tematem będzie książka O dwóch takich, co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego.

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Pierwsza Lekcja Niegrzeczności, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe)

Lekcję poprowadzą: Marzena Nieczuja-Urbańska, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Jacek Labijak, Maciej Konopiński oraz Zbigniew Olszewski.

Opowiemy o pladze, jaka dotknęła Zapiecek w dniu, w którym Jacek i Placek przyszli na świat, opowiemy o wędrówce braci w poszukiwaniu kraju, w którym nie trzeba pracować i o ich przygodach: spotkaniu z Osłem Filozofem o wdzięcznym imieniu Patałłach (przez dwa eł), wygranej w wielkich wyścigach, wizycie w złotym mieście, podróży na pelikanach, o tym, że matka jest tylko jedna, i o tym, jak takich dwóch ukradło księżyc…

Michał Derlatka o książce O dwóch takich, co ukradli księżyc:

Jacek i Placek to nie pocieszne urwisy jak Emil, nie są to postacie stawiające niegrzeczność w nowym świetle, jak Łysol z tekstu Marcina Wicha. Nie są to także indywidualiści płynący pod prąd, wierni sobie, wbrew przeciwnościom losu walczący o swoje racje… Z bliźniakami z Zapiecka jest wręcz przeciwnie. W temat niegrzeczności wpisują się radykalnie i dosłownie. Są wręcz dla niego reprezentatywni. Jacek i Placek to dość tępe lenie, hultaje, myślący tylko o sobie wandale i kombinatorzy, nie szanujący niczego i nikogo, włącznie z własną matką. Bohaterowie antypatyczni i negatywni, nie chcielibyście spotkać ich na swojej drodze, bo nic dobrego dla Was z takiego spotkania by nie wyszło. Takich przynajmniej poznajemy Jacka i Placka na początku ich drogi. Makuszyński serwuje nam klasyczną opowieść z morałem: historię dwóch na wskroś złych, bezczelnych, interesownych i bezwzględnych typków, których postępki – na szczęście dla świata i dla nich samych – obracają się przeciwko nim i w efekcie prowadzą do radykalnej zmiany ich postawy. Tym razem zatem lekcja klasycznie dydaktyczna: O zgubnych efektach niegrzeczności rozumianej jako mieszanka głupoty, egoizmu i lenistwa. Z lekkim przymrużeniem oka, a jednak ku przestrodze!

Kornel Makuszyński (ur. 1884, zm. 1953) – polski prozaik, publicysta, recenzent teatralny, autor książek dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych, a także często ekranizowanych tytułów należą: O dwóch takich, co ukradli księżycAwantura o Basię120 przygód Koziołka MatołkaSzatan z siódmej klasy czy Szaleństwa panny Ewy.

Lekcje Niegrzeczności to cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.

Michał Derlatka o cyklu Teatru Wybrzeże:

Lekcje Niegrzeczności to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, bohater niepokorny. Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij – outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają… Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a chcieć znaczy mócNiegrzeczność pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko, jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy – będą głównym tematem serii.

Lekcje Niegrzeczności przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej lekcji wynosi 5 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje).

Czwarta Lekcja Niegrzeczności
Kornel Makuszyński O dwóch takich, co ukradli księżyc
23 marca 2014 roku, godz. 11.30, 13.00
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz