Rusza projekt 3Detale Łodzi oraz konkurs Łódź w detalach

Od 20 marca szkoły gimnazjalne i podnadgimnazjalne z województwa łódzkiego mogą zapisywać swoje klasy do udziału w bezpłatnych spacerach architektonicznych w ramach projektu 3Detale Łodzi organizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi. Spacery rozpoczną się 24 marca i będą realizowane do 15 kwietnia.

3Detale Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

3Detale Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt zakłada edukację młodych łodzian w dziedzinie architektury oraz historii miasta poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi multimedialnych, tak ich jak oprogramowanie do tworzenia modeli 3D, fotografii cyfrowej, filmu czy maszyn do fizycznego wytwarzania modeli (druku 3D).

Chcemy zwrócić uwagę na piękno łódzkiej architektury [...] Architekci przełomu XIX i XX wieku, projektując zabudowę Łodzi, czerpali z najlepszych wzorców światowych tamtego czasu. Podobne elementy wykończenia fasad znajdziemy na budynkach w Wiedniu, Paryżu, Pradze czy Budapeszcie. W naszym mieście nie mamy się czego wstydzić i to trzeba wyraźnie powiedzieć, szczególnie młodemu pokoleniu, które dzięki spacerom architektonicznym pozna prawdziwą wartość najbardziej dostojnych fragmentów łódzkiej zabudowy

– mówi Michał Gruda, koordynator projektu.

Uczniowie łódzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w trzydziestu bezpłatnych spacerach po Łodzi dla klas, podczas których będą się mogli zapoznać przekrojowo z różnorodnością stylów architektonicznych Strefy Wielkomiejskiej. Wycieczki rozpoczną się 24 marca. Planowany czas zakończenia cyklu spacerów to 15 kwietnia.

Klasy szkolne mogą zapisywać się na spacery architektoniczne w blokach:

  • porannym w godz. 8.00-11.00
  • popołudniowym w godz. 12.00-15.00

Czas trwania spaceru to ok. 1,5-2h.

Równolegle ze spacerami Muzeum Miasta Łodzi ogłasza konkurs fotograficzny Łódź w detalach, na najlepsze zdjęcia detali łódzkich kamienic skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i podnadgimnazjalnych z województwa łódzkiego. Główną nagrodą w konkursie jest możliwość uczestnictwa w warsztatach fotograficznych i z tworzenia modeli 3D. Nagrodą dodatkową będzie wystawa najlepszych fotografii w maju w siedzibie Muzeum, czyli w Pałacu Poznańskich. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 kwietnia.

Warsztaty fotograficzne i tworzenia modeli 3D będące wygraną w konkursie, będą trwać łącznie 40h i będą odbywały się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, popołudniami lub/i w weekendy. Poprowadzą uczestników poprzez cały proces modelowania detalu. Od wykonania serii dobrych jakościowo zdjęć, poprzez zapoznanie się z podstawami modelowania 3D w programach Sketchup i 1, 2, 3D Catch, aż po wykonanie modelu i w finale jego wydruk na drukarce 3D.

Projekt 3Detale Łodzi
Od 24 marca do 15 kwietnia 2014 r.
Łódź

Dodaj komentarz