Warszawskie Dni Wagnera

Już 4 kwietnia ruszają Warszawskie Dni Wagnera, projekt mający na celu upamiętnienie jednego z największych twórców muzyki – Richarda Wagnera.

„Ludwig – requiem dla dziewiczego króla" (źródło: mat. prasowe)

„Ludwig – requiem dla dziewiczego króla" (źródło: mat. prasowe)

Dzieło Richarda Wagnera ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla historii muzyki, ale także całej kultury europejskiej. Przyświecająca twórcy idea syntezy sztuk w jednym dziele stała się inspiracją dla reprezentujących wszystkie obszary kultury artystów i komentatorów od końca XIX wieku po dzień dzisiejszy. Swoistym nawiązaniem dialogu z propozycją Wagnerowskiego dzieła totalnego (Gesamtkunstwerk) będą Warszawskie Dni Wagnera, podczas których na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w najnowszej odsłonie zagości opera Lohengrin, a w przestrzeni Galerii Opera i kina Iluzjon obecny będzie projekt Syberberg i Wagner oparty na redakcji spuścizny tego kompozytora autorstwa niemieckiego filmowca, Hansa Jürgena Syberberga.

Kosmos Hansa Jürgena Syberberga: filmowe performance i magia teatru marionetek od Ludwiga, ostatniego króla Bawarii, poprzez Wagnera aż do Hitlera. H. J. Syberberg, niemiecki artysta i filmowiec, jest twórcą dzieła totalnego i najbardziej kontrowersyjnym kronikarzem historii kulturowej Niemiec. Należy do najważniejszych postaci współczesnego kina autorskiego i eksperymentalnego. Wspólny projekt realizowany przez trzy instytucje przedstawia dorobek reżyserski Syberberga ze szczególnym uwzględnieniem w nim wątków wagnerowskich, a także twórczość samego Wagnera, który dla niemieckiego artysty stał się niewyczarpanym źródłem inspiracji. Susan Sontag nazwała ostatnią część trylogii niemieckiej Syberberga, Hitler – film z Niemiec, jednym z najważniejszych dzieł filmowych w XX wieku. Henri Langlois z Cinémathèque Française określił twórcę Murnauem filmu współczesnego. Jego dzieła uznane zostały na arenie międzynarodowej za rewelację. Wśród zwolenników twórczości Syberberga znaleźli się Michel Foucault i Francis Ford Coppola.

Na cykl Warszawskich Dni Wagnera – Syberberg i Wagner składają się cztery duże wydarzenia:

  • wystawa instalacji zbudowanych z marionetek oraz fragmentów scenografii z filmów Hansa Jürgena Syberberga w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
  • retrospektywa 5 filmów Syberberga inspirowanych twórczością Wagnera w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej uzupełniona instalacją filmową prezentowaną w foyer kina oraz spotkaniem z reżyserem w kinie Iluzjon – 5 kwietnia
  • premiera opery Lohengrin na scenie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
  • koncert pieśni Wagnera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Warszawskie Dni Wagnera
od 5 do 11 kwietnia 2014 roku
Warszawa

Dodaj komentarz