• 2014-03-20

Polska Szkoła Dokumentu: spotkanie z Marcinem Koszałką i pokaz filmów

25 marca o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, odbędzie się spotkanie z reżyserem Marcinem Koszałką. Spotkanie będzie połączone z pokazem filmów reżysera, które znalazły się na wydanym właśnie, przez Narodowy Instytut Audiowizualny, albumie DVD Polska Szkoła Dokumentu. Marcin Koszałka.

Marcin Koszałka, fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Koszałka, fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Koszałka, operator filmowy, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, jako dokumentalista zadebiutował w 1999 roku głośnym filmem Takiego pięknego syna urodziłam. W swoich dokumentach często podejmuje kwestie egzystencjalne, jak sam mówi: Robię filmy o śmierci albo o relacjach rodzinnych, albo o miłości, albo o samotności. Dotykam zawsze pewnych tematów tabu, które są niespecjalnie lubiane przez ludzi, nie tylko w Polsce, ale w ogóle przez współczesnego człowieka. Reżyser przyznaje również, że praca nad filmem jest dla niego pewnym rodzajem konfrontacji z własnymi lękami: Poznając mojego bohatera, poznaję siebie. Film dokumentalny jest dla mnie autoterapią lęku, który mnie otacza.

W marcu tego roku Narodowy Instytut Audiowizualny wydał dwupłytowy album zawierający wybór filmów reżysera, w ramach wyjątkowej serii Polska Szkoła Dokumentu prezentującej filmy czołowych reprezentantów polskiego kina dokumentalnego. Jest to 14. album, który ukazał się w ramach tego cyklu, a zarazem 12. monografia. Tym samym reżyser dołączył do grona takich twórców jak: Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Marek Piwowski, Jacek Bławut i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Na spotkaniu przeprowadzona zostanie rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi Tadeusz Sobolewski, redaktor serii albumów DVD Polska Szkoła Dokumentu oraz pokaz filmów dokumentalnych Marcina Koszałki. Tego wieczoru odwiedzający Dom Spotkań z Historią będą mogli obejrzeć dokumentalny debiut reżysera z 1999r. Takiego pięknego syna urodziłam (25’) oraz film z 2007 roku, z udziałem aktora Jerzego Nowaka – Istnienie (69’).

Organizatorami spotkania są: Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Dom Spotkań z Historią

Polska Szkoła Dokumentu: spotkanie z Marcinem Koszałką i pokaz filmów
25 marca 2014 roku, godzina 18.00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz