• 2014-03-19

Impuls Jezusa czyta Andrzej Blumenfeld

Teatr Dramatyczny i Laboratorium Dramatu zapraszają 24 marca do warszawskiej Cafe Kulturalna na spotkanie w cyklu Maska Jezusa. Czyta Andrzej Blumenfeld. Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której weźmie udział profesor Tadeusz Bartoś oraz prof. Tomasz Polak.

Andrzej Blumenfeld, fot. Grzegorz Press (źródło: mat. prasowe)

Andrzej Blumenfeld, fot. Grzegorz Press (źródło: mat. prasowe)

Postać Jezusa, do dziś tajemnicza (badacze głowią się kim był naprawdę) oddziaływała w historii przez rozmaite ludzkie wyobrażenie. Każde pokolenie chrześcijan i niechrześcijan tworzyło sobie jakiś jego obraz. Albo idealizujący, albo krytyczny. Niewątpliwie Jezus z Nazaretu oddziaływał po swojej śmierci. O tym wpływie mówić będzie prof. Tomasz Polak z Pracowni Pytań Granicznych w Poznaniu.

W cyklu spotkań Maska Jezus czytamy i zebrani analizować będą nowotestamentowe teksty biblijne. Próbując odpowiedzieć na pytanie o to, kim był Jezus, konieczna jest najpierw rezygnacja (zawieszenie, reinterpretacja) chrześcijańskiego obrazu ponadczasowej obecności Jezusa-Boga: inaczej łatwo zapomnieć, że go już nie ma. Trzeba zdejmować (i być może zakładać z powrotem), jedną po drugiej, maski, nakładane w toku dziejów na niedostępny już na zawsze oryginał. Zresztą problem jest szerszy. Także uczniowie Jezusa nie mogli wiedzieć kim był. On sam o sobie nie mógł tego powiedzieć. Żaden człowiek , jeśli nie chce żyć w iluzji, nie może tego o sobie powiedzieć. Pozostają nam role, jakie w życiu odgrywamy, społeczne funkcje, podejmowane na podstawie tego, co o sobie myślimy, lub chcielibyśmy myśleć, co myślą o nas inni. Jaką rolę odgrywał Jezus? Jak rozumiał sam siebie? Jak inni rozumieli jego działania? Sam pytał uczniów: Za kogo ludzie uważają syna człowieczego?. To nasze pytania. Kurator i główny ekspert projektu – filozof Tadeusz Bartoś zaprasza ekspertów, z którymi rozmawia po przeczytaniu wybranych fragmentów biblijnych, apokryficznych.

24 marca 2014 r., godz. 19.00
Plac Defilad 1, Cafe Kulturalna
Warszawa
wstęp wolny

Dodaj komentarz