Anton Corbijn – Samotność to mój najwierniejszy przyjaciel

21 marca w Centrum Sztuki Galeria EL odbędzie się seans filmowy z cyklu Krużganek Movie w ramach którego zostanie zaprezentowany film Klaartje Quirijns pt. Anton Corbijn. Na wylot.

Krużganek Movie: Anton Corbijn, „Na wylot”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krużganek Movie: Anton Corbijn, „Na wylot”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pochodzący z Holandii Anton Corbijn to ikona współczesnej fotografii, a także znany reżyser filmów i wideoklipów muzycznych, który pod wpływem grupy Joy Division i post punku w latach 70. XX wieku przeprowadził się na stałe do Londynu. Świat muzyczny poznał go dzięki reżyserii teledysków takich zespołów, jak: Depeche Mode (Personal Jesus), Nirvana (Heart-Shaped Box), Joy Divison (Atmosphere), Cold Play (Viva La Vida), czy grupy Metallica (Mama Said, Hero of the Day). W 2007 roku Corbijn wyreżyserował film biograficzny o Ianie Curtisie zatytułowany Control, choć – jak sam przyznaje – najbardziej interesuje go fotografia. Unika w niej nowoczesnej, pełnej przepychu techniki, preferując surowy, zimny styl, utrzymany w czarno-białej kolorystyce.

Film przedstawia bardzo intymny, melancholijny portret artysty, którego życie to prawdziwy dramat, wieczna walka ze sobą oraz zmaganie się z samotnością. Podróżując po świecie jako fotograf, reżyser, czy multimedialny artysta, Corbijn zmuszony jest poświecić własną prywatność na rzecz kariery, a co więcej dokonywać wyboru pomiędzy byciem artystą a komercyjnym rzemieślnikiem. Samotność to mój najwierniejszy przyjaciel – mawia człowiek, który może pochwalić się współpracą z takimi gwiazdami jak: Björk, David Bowie czy Nick Cave. Film pokazuje Corbijna w akcji – jak po raz kolejny reżyseruje teledysk U2 lub George’a Clooney’a w filmie Amerykanin. Widzimy jednak jak wysoką cenę przyszło mu za to zapłacić.

Jak na kogoś, kto na co dzień prowadzi życie w otoczeniu gwiazd, jest zaskakująco mało zainteresowany popularnością i bogactwem. Jest skromny, a przede wszystkim bardzo wyważony. To zapewne w dużym stopniu wpływ restrykcyjnego, protestanckiego dzieciństwa, które spędził w małej miejscowości Strijen na holenderskiej wyspie Zuid, gdzie jego ojciec był pastorem. Wychowywał się w domu, na tyłach którego znajdował się cmentarz. Świadomie i podświadomie oba te elementy z młodości wydają się mieć odzwierciedlenie w jego twórczości.

Corbijn jest bezkompromisowy w swojej pracy i wydaje się żyć zgodnie z wartościami, które wpojono mu w młodości. Film bada młodość i obecne życie fotografa, szukając poprzez to źródeł i znaczeń jego twórczości: ofiary, sławy, religii i śmierci. Klaartje Quirijns ukazuje artystę, który spędził wiele czasu ukryty przed opinią publiczną i odkrywa, jak on sam widzi siebie. Stara się odsłonić jego charakter i metody pracy nie tylko poprzez rozmowy z osobami, które go znają jak np. Bono czy muzycy zespołu Metallica, ale przede wszystkim przez jego samego.

Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF Amsterdam, CPH:DOX Kopenhaga

Krużganek Movie: Anton Corbijn. Na wylot
Seans odbędzie się 21 marca o godzinie 19.00
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Dodaj komentarz