Małopolski Ogród Sztuki w obronie mozaik hotelu Cracovia

Od 21 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Chciwość. Miasta. Przy realizacji wykorzystane zostały prace: Heleny i Romana Husarskich, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza, Michała Lichtańskiego, Grupy Blue.

Fot. Bogdan Kręzel. Stroje: Marta Sala (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Bogdan Kręzel. Stroje: Marta Sala (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pod koniec stycznia 2014 roku grupa studentek realizująca zadanie w pracowni rzeźby Mateusza Okońskiego (Wydziału Sztuki UP) weszła do Hotelu Cracovia. W zaniedbanych wnętrzach modernistycznego budynku odkryty został jeden z paneli zapomnianej pracy autorstwa Heleny i Romana Husarskich. 18 lat temu pod karton-gipsem schowane zostało 37 metrów kwadratowych mozaiki, która kiedyś witała wchodzących do hotelu gości. Dziś, znajdująca się w biurze podróży Orbis, mozaika przestaje być tylko elementem dekoracji ścian wchodzącym w dialog z surową architekturą Cracovii. Przez aktualny kontekst sporu wokół Hotelu oraz trudności z ewentualnym jej przeniesieniem i konserwacją, nabiera ona mocy sprawczej jakiej nikt nie ośmieliłby się przypisać dekoracyjnej sztuce użytkowej.

Więcej o wystawie Chciwość. Miasta w rozmowie Ewy Zielińskiej z kuratorem Piotrem Sikorą dla Magazynu O.pl

Zdjęcie biura Orbis, lata 70-te (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie biura Orbis, lata 70-te (źródło: materiały prasowe organizatora)

22 marca 2014 roku o godzinie 16.00 na ulicy Piłsudskiego rozpocznie się Parada Chciwości, będąca wyrazem protestu mieszkańców Krakowa przeciwko arogancji miejskich urzędników, deweloperów, inwestorów i chęcią obrony hotelu Cracovia i mozaik stanowiących element jego wystroju.

Współpraca: Instytut Architektury, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Hotel Cracovia Pany, Autoportret, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Instalacja autorstwa Mateusza Okońskiego / kurator: Piotr Sikora
Wsparcie merytoryczne i organizacyjne: Daria Gosek i Daria Skok
Konsultacja merytoryczna: Bożena Kostuch, Muzeum Narodowe w Krakowie
Organizator: Małopolski Ogród Sztuki

Chciwość. Miasta
Wernisaż: 21 marca 2014 roku, godz. 20.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz