• 2014-03-19

Pokaz filmu Chce się żyć w Museum of the Moving Image

6 kwietnia o godz. 17.00 w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku odbędzie się pokaz filmu Chce się żyć, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w ramach przeglądu kina europejskiego Panorama Europe.

„Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca – kadr z filmu (źródło: mat. prasowe)

„Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca – kadr z filmu (źródło: mat. prasowe)

Amerykańska publiczność będzie mogła zapoznać się z dziełem reżysera Macieja Pieprzycy podczas przeglądu współczesnego kina europejskiego Panorama Europe (wcześniej znanego pod nazwą Disappearing Act). Film przedstawia historię chorego na porażenie mózgowe Mateusza. Przez krytyków porównywany jest do Mojej lewej stopy Jima Sheridana (1989) oraz Motyla i skafandra Juliana Schnabela (2007). Został wyróżniony Nagrodą Publiczność, Nagrodą Jury oraz Grand Prix de Ameriques na festiwalu w Montrealu; uznanie zyskał też na 38. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

W stereotypowych obrazach życia upośledzonych uczucia widza podkręcane są zwykle obrazami prześladowań, okrucieństwa, nietolerancji, mającymi budzić litość. Tu jest inaczej. Świat, na który patrzy przez okno Mateusz, wydaje się rajem. Zakład dla głęboko upośledzonych, w którym się znalazł, nie jest miejscem strasznym. Staje się azylem. Tu usłyszy od pielęgniarza, przed porannym spacerem, rytualny zwrot: „Będzie piękny dzień, chce się żyć”. I nie jest to pusta retoryka – tego uczy ten film.

Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Organizatorami pokazu są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Museum of the Moving Image oraz Europejskie Instytucje Kultury, zrzeszone w nowojorskiej sekcji EUNIC. Instytucja goszcząca festiwal jest jedynym w Ameryce muzeum poświęconym wyłącznie sztuce filmowej we wszystkich jej przejawach – jej historii, technice i technologii.

Maciej Pieprzyca (ur. 1964) – polski scenarzysta i reżyser. Absolwent Studium Scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Realizator wielu dokumentów: Zostanie legenda, Jestem mordercą, Przez Nokaut. W fabule debiutował telewizyjnym Inferno (2001), nagrodzonym na kilku festiwalach. Reżyser filmów i seriali tv. Laureat polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill za scenariusz Drzazgi (2008).

Chce się żyć (Polska, 2013, 107 min.)
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Muzyka: Bartosz Chajdecki

Pokaz filmu Chce się żyć
6 kwietnia 2014 r., godz. 17.00
Museum of the Moving Image
Nowy Jork

Dodaj komentarz