• 2014-03-17

Teatr Usta Usta Republika wygrywa festiwal Klamra

15 marca ogłoszono werdykt 22 Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. Głosami widzów nagrodę główną przyznano poznańskiej grupie Usta Usta Republika za spektakl Uczta. O trofeum festiwalu rywalizowało 12 przedstawień, najlepszych scen alternatywnych w kraju.

Usta Usta Republika (źródło: mat. prasowe)

Usta Usta Republika (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Uczta to kolejne wcielenie znanego z eksperymentowania, poznańskiego teatru. Usta Usta pokazały jak zawsze teatr interaktywny, wciągający widza do udziału w spektaklu. Tytułowa uczta przygotowana jest w groteskowej konwencji, a głównym daniem jest… człowiek w całej swojej fizyczności i duchowości.

W sposób zaskakująco prosty przedstawiona została tragiczna prawda o wartości nas samych. Można odnieść wrażenie, że w spektaklu śmiech miał być tym, czym u Witkacego – zmuszeniem do refleksji, zwróceniem uwagi na problemy istotne – pisała recenzentka festiwalowej gazety.

Aktorzy podczas spotkania z widzami festiwalu także podkreślali, że chociaż sztuka ma pozory komediowości, tak naprawdę jest wielką przenośnią o naszym bycie:

Wszyscy jesteśmy konsumentami, ale najczęściej konsumujemy siebie nawzajem. Pożeramy to życie, ale w efekcie okazuje się, że to my zostaliśmy pożarci. Dodawali, że jedzenie to filozofia, a metafory kulinarne odnoszą się do całego naszego bytu: Mamy apetyt i na pierogi i na emocje. Jesteśmy głodni kontaktu z drugim człowiekiem. Nasz spektakl ma smak, ale bardzo gorzki. Przeprowadzamy widza, przez bardzo trudne, ciężkostrawne przemyślenia.

Z otrzymaniem nagrody głównej wiąże się zaproszenie zwycięskiego teatru na przyszłoroczną edycję festiwalu. Nagrodę festiwalową, tradycyjnie przyznawaną przez publiczność, wprowadzono podczas 15. edycji AST Klamra. Pierwszym jej zdobywcą był Teatr Wierszalin. Warto dodać, że teatr Usta Usta Republika wygrał już raz Klamrę. W 2011 roku podczas 19 edycji festiwalu publiczność nagrodziła spektakl 777.

Na tegorocznej Klamrze zaprezentowało się 12 teatrów. Wśród nich Teatr Wierszalin, Teatr Kana, Scena Plastyczna KUL, Porywacze Ciał czy Stowarzyszenie Teatralne Chorea. Widzowie obejrzeli wszystkie przejawy sceny alternatywnej – teatry tańca, ruchu, performance sceniczne, teatr improwizacji czy spektakle oparte na plastyce lub słowie. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Leszek Mądzik – twórca Sceny Plastycznej KUL i Ewa Wójciak – dyrektorka Teatru Ósmego Dnia. Wydarzeniu towarzyszyły też spotkania z teatrami, pokazy filmów o teatrze, warsztaty oraz słuchowiska teatralne. Centrum festiwalowym było jak co roku Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa.

Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Festiwal dofinansowali też: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia. Festiwal sponsorowali: Hotel Filmar, Hotel Ibis, Żywiec i Galeria Kwiatów w Toruniu. Patronami medialnymi byli TVP Kultura, TVP Bydgoszcz, pismo Teatr, portal e-teatr.pl, portal Teatr dla Was, TV Toruń, miesięcznik Menażeria, Radio PIK, Radia Gra, Gazeta Wyborcza, dziennik Nowości, Program Drugi Polskiego Radia i Radio Sfera.

22. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2014
od 8 do 15 marca 2014
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa Toruniu

Dodaj komentarz