Galeria Rusz na 25-lecie upadku komunizmu

Galeria Rusz kontynuuje cykl 25 prac o współczesnej Polsce na obchody 25-lecia upadku komunizmu. W przestrzeniach publicznych, na bilbordach w Warszawie i Toruniu zostały już wyeksponowane dwie kolejne prace z tego cyklu.

Joanna Górska, „Życie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Górska, „Życie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca pt. Sprawiedliwość reklamuje specyficznie pojętą sprawiedliwość, która w naszym egalitarnym społeczeństwie często sprowadza się tylko do tego, że jesteśmy równi… jedynie w obliczu śmierci.

Praca pt. Życie Joanny Górskiej reklamuje wybitną i paradoksalną umiejętność wyłączania się z naszego własnego życia. Jesteśmy do tego stopnia zajęci pracą i wszelkiego rodzaju działaniami, że nie starcza nam już czasu na… samo życie.

Galeria Rusz, „Sprawiedliwość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz, „Sprawiedliwość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Więcej o cyklu prac: 25 prac o współczesnej Polsce na obchody 25-lecia! Pokażmy się od najlepszej, … a może od najgorszej strony, czyli 25 alternatywnych reklam na 25-lecie upadku komunizmu w Polsce i 15-lecie Galerii Rusz. W tym roku grupa artystyczna Galeria Rusz obchodzi dwie bardzo ważne, okrągłe rocznice – 25 lat nowej Polski i 15 lat istnienia Galerii Rusz. Działalność Galerii Rusz jest nierozerwalnie związana z ostatnim ćwierćwieczem, gdyż refleksyjna szuka krytyczna, którą artyści uprawiają w przestrzeniach publicznych, nie byłaby możliwa za czasów poprzedniego systemu. Równocześnie artyści Galerii Rusz są pełni troski o kondycję polskiego społeczeństwa.

Wraz ze zmianą sytemu, w naszej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej zmieniło się bardzo wiele, lecz nasze zbiorowe myślenie zmieniło się w nikłym stopniu. Świat cały czas się zmienia, a my nadal czujemy się zbici, odrzuceni, pokrzywdzeni i ośmieszeni. Z wiecznymi pretensjami, kompleksami, poczuciem winy i rojeniami o przeszłej lub przyszłej bohaterskiej sławie, oraz marzeniami o wyśnionej krainie, gdzie będziemy w końcu czuć się jak u siebie…, bo tu i teraz niestety nie możemy być szczęśliwi. Jeśli jedno z największych zwycięstw w naszych dziejach – Solidarność i upadek komunizmu postrzegamy jako jedną z naszych największych klęsk – to czy nie powinniśmy obchodów 25-lecia upadku komunizmu poświęcić użalaniu się nad sobą? Zamiast od najlepszej, pokażmy się więc od najgorszej strony.

Od stycznia do grudnia tego roku Galeria Rusz pokaże 25 prac na dwóch swoich stałych bilbordach – w Warszawie i Toruniu. Projekt już wystartował i w przestrzeni miejskiej były eksponowane 4 prace z tego cyklu. Praca Choroby reklamowała nasze niewymowne pragnienie chorób, wojen i rozpaczy. Praca Łańcuch promowała nasze specyficzne, zbiorowe umiłowanie wolności, które często kończy się tym, że zamiast wyzwolenia popadamy w kolejne zniewolenie. To, co powinno zatonąć, wbrew rozsądkowi i logice nadal pływa! Praca pt. Patologia reklamowała naszą wybitną zdolność do zamieniania normalności w patologię. Z kolei dzięki naszym wybitnym umiejętnościom i wytrwałym staraniom każdą patologię jesteśmy w stanie uznać za coś normalnego. Praca pt. Ten dzień promowała naszą skłonność do bycia poza czasem i przestrzenią, gdzie zawsze jest z wcześnie albo za późno i nigdy nie jest ten dzień, by zrobić coś sensownego tu i teraz.

Sprawiedliwość i Joanna Górska, Życie
Galeria Rusz
Warszawa i Toruń

Dodaj komentarz