• 2014-03-17

Splendor Gedanensis dla Adama Nalepy

Adam Nalepa został laureatem nagrody Splendor Gedanensis za reżyserię sztuki Czarownic z Salem. Do dnia dzisiejszego nagrodą uhonorowano niemal 200 osób, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury.

Adam Nalepa (źródło: mat. prasowe)

Adam Nalepa (źródło: mat. prasowe)

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70-tych. Do dnia dzisiejszego nagrodą uhonorowano niemal 200 osób, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury. Nagrody do tej pory otrzymali m.in. Henryk Bista, Paweł Huelle, Mirosław Baka i Marian Kołodziej. Uzasadnienie jury nagrody Splendor Gedanensis:

W roku 2013 po raz czwarty podjął współpracę z Teatrem Wybrzeże, wystawiając na jego deskach Czarownice z Salem Arthura Millera. Inscenizacją tą Adam Nalepa potwierdza nie tylko swój reżyserski talent, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.

Adam Nalepa pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją Komedianta Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery Blaszanego bębenka z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze Kamienia Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę Sex Machine Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego Zielony mężczyzna. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją Nie-Boską komedię Krasińskiego. W 2012 roku wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze Chłopców Stanisława Grochowiaka. W 2013 roku zrealizował na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność Czarownice z Salem Arthura Millera. Adam Nalepa jest laureatem wielu nagród artystycznych, m.in. Honorowego Wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za Blaszany bębenek (2008), Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagrody Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku za Nie-Boską komedię (2012) oraz nagrody Gazety Wyborczej Sztorm roku za reżyserię Czarownic z Salem (2014).

Czarownice z Salem Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie…

Adam Nalepa – Nagroda Splendor Gedanensis
marzec 2014 roku

Dodaj komentarz