• 2014-03-17

Nowy album i 5-płytowy box na 40-lecie Kronos Quartet

Już w kwietniu ukażą się dwa wydawnictwa związane z obchodami 40-lecia istnienia legendarnego Kronos Quartet. W maju zespół wystąpi także w Polsce, w Katowicach.

Kronos Quartet (źródło: mat. prasowe)

Kronos Quartet (źródło: mat. prasowe)

Legendarny Kronos Quartet (szerokiej publiczności znany m.in. ze ścieżki dźwiękowej filmu Requiem dla Snu) skończył w 2013 roku 40 lat. Charyzmatyczny Kronos niemal od początku istnienia wytyczał trendy w różnorodnych gatunkach muzycznych. Inspiracją były dla nich dźwięki niemal ze wszystkich stron świata. Odkrywcze, świeże i wciągające muzyczne pomysły znalazły swoje odbicie m.in. w dwóch wydawnictwach, które ukażą się już w kwietniu: Kronos Explorer Series oraz album A Thousand Thoughts.

Zarówno box, jak i pojedynczy krążek są częścią obchodów rocznicy powstania Kronos Quartet, założonego przez Davida Harringtona. Zespołu, który mierzył się z różnorodnymi gatunkami muzyki klasycznej, etnicznej, rockowej, eksperymentalnej, minimalistycznej i stał się kochany przez miliony dzięki kapitalnym soundtrackom do filmów Darrena Aronofsky’ego, w szczególności Requiem dla snu.

Kronos Explorer Series i płyta A Thousand Thoughts ukażą się 8 kwietnia 2014 roku. Na box składa się pięć wcześniej publikowanych płyt, z których każda dedykowana jest innej części świata. Tytuły albumów to: Pieces Of Africa (pierwsza afrykańska płyta grupy, nagrana między innymi z muzykami z Zimbabwe i Gambii), Night Prayers (tu pojawiają się nomadzi z Tuwy oraz Tatarzy), Caravan (mieszanka muzyki z rozmaitych kultur), Nuevo (z muzyką meksykańską) i Floodplain (kompozycje rodem ze środkowej Azji, północnej części Afryki, Europy Wschodniej, nagrane przy wykorzystaniu m.in. sitaru, harf oraz instrumentów stworzonych specjalnie dla zespołu). Ukazały się między 1992 a 2009 rokiem. Zestaw uzupełnia książeczka z notką o wydawnictwach oraz bardzo ciekawym wywiadem z Davidem Harringtonem.

Wspaniałym dodatkiem do jubileuszu jest zupełnie nowa płyta Kronos Quartet, A Thousand Thought, na której znajdziemy 15 kompozycji inspirowanych barwnymi regionami świata, które zostały nagrane z muzykami z nich pochodzącymi. Znajdziemy tu utwory z Chin, Indii, Wietnamu, czy Szwecji. Jubileusz pozwolił namówić do ponownych nagrań trzech wirtuozów wiolonczeli, którzy grali w Kronos Quartet w minionych dekadach (Joan Jeanrenaud, Jennifer Culp, Jeffrey Zeigler). Pojawiają się na albumie obok Sunny Yang (w kwartecie od 2013 r.). Aż 10 z 15 kompozycji na albumie nigdy wcześniej nie było wydanych.

Kronos Quartet od samego początku słynął z tego, że chłonie, interpretuje i tworzy muzykę mającą swe korzenie prawie w każdym zakątku globu, robiąc to w sposób niezwykle przekonujący. Jak ujął to Los Angeles Times, zespół jest niczym doskonały antropolog kultury i tworzy wspaniałe dokumenty muzyczne, mając zawsze uszy otwarte na nowe dźwięki. Box i nowy studyjny krążek, bezdyskusyjnie przekonują o trafności twierdzeń amerykańskiego recenzenta.

Albumy: Kronos Explorer SeriesA Thousand Thought
Premiera: 8 kwietnia 2014 roku

Dodaj komentarz