Diana Batruch – Mój EDENburg

Od 6 marca w Pałacu Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę prac Diany Batruch pt. Mój EDENburg. Malarstwo.

Diana Batruch, bez tytułu, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Batruch, bez tytułu, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Batruch

…Moje obrazy są nie tylko odtworzeniem rzeczywistości, ale także odbiciem stanu duchowego. Jedne obrazy wydają się wyraźnie wyciszone, inne natomiast pełne są jaskrawego koloru i natężenia barw. Wraz z porą dnia i moimi kolejnymi krokami przez miasto, zmienia się kolorystyka. Od południa, aż po zmrok stopniowo zanika myśl, że odnalazłam Eden. Początkiem spaceru była chwila, w której zobaczyłam Różowe autobusy. Jako pierwsze również je namalowałam. Z każdą chwilą uwiecznioną w moim cyklu malarskim zachodzi przemiana, prowadząca do ostatniego obrazu zamykającego Widok z Grassmarket. Obraz ten jest dla mnie nie tylko przedstawieniem zamku, który góruje nad moim Edenburgiem.

Jasno świecąca reklama, zakomponowana w centrum, przypomina mi, że to potrzeba odnalezienia własnego ja w tym pędzącym, skomercjalizowanym świecie i szukania swojej drogi. Ogromny wpływ na moje malarstwo ma nastrój, atmosfera i otoczenie w jakim przebywam, a później tworzę. Wpływa to na kolorystykę, temat i format moich obrazów. Nie tylko chwila obecna ma na to wpływ, ale wszystkie moje doświadczenia, przeżycia, rozczarowania, których doznaję. Twórczość to dla mnie nie tylko tu i teraz. To przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zawarta w jednym obrazie lub cyklu obrazów, przeniesiona na płótno dzięki przeżytemu zjawisku

Diana Batruch, „Różowe autobusy”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Batruch, „Różowe autobusy”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Batruch – urodzona w 1988 roku w Rzymie. W 2011 r. ukończyła studia pierwszego stopnia na Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego na specjalności malarstwo sztalugowe i specjalności grafika użytkowa, uzyskując tytuł licencjata. W 2013 uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego. W 2010 r. Uczestniczyła w zbiorowej wystawie plakatów studentów i pedagogów Krakowskiej Akademii im. Modrzewskiego, której zapis ukazał się w formie multimedialnej z okazji 200. Rocznicy Urodzin Fryderyka Chopina w Krakowie, Toronto Missisauga, Hamilton, London (Ontario), Vancouver i Nowym Jorku. W maju 2013 r. II miejsce na I Pleneriadzie Uczelni Artystycznych w Kazimierzu Dolnym. Udział w zbiorowej wystawie poplenerowej w Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym. W grudniu 2013 r. udział w zbiorowej wystawie Alternatywy 33, Ostrów Wielkopolski.

Diana Batruch, Mój EDENburg. Malarstwo
Wernisaż: 6 marca 2014 roku, godz. 17.45
Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2014 roku
Pałac Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz