• 2014-03-15

Spektakl-gra Rogera Bernata po raz pierwszy w Polsce

Spektakle-gry Rogera Bernata są znane na całym świecie. Były prezentowane w Japonii, Chile i we Francji oraz w siedemnastu innych krajach. Jeden z nich o nazwie Domena publiczna, odbędzie się 30 marca na placu przed dworcem Wrocław Główny  i w Instytucie Grotowskiego.

Plac przed Dworcem PKP Wrocław (źródło: mat. prasowe)

Plac przed Dworcem PKP Wrocław (źródło: mat. prasowe)

To pierwsza okazja w Polsce, by wziąć udział w tym unikatowym wydarzeniu i zarazem pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie na dworcu kolejowym. Uczestnikiem-aktorem może zostać każdy. Domena publiczna jest niczym ożywiona gra planszowa, w której udział widza nie ogranicza się do roli pionka. Jej uczestnicy poruszają się ze słuchawkami na uszach, w których słyszą pytania i polecenia. Kim są? Skąd pochodzą? Jakie łączą ich relacje? W wyniku odpowiedzi na pytania formują się niewielkie grupy. Powstałe mikrospołeczności ujawniają ukryte wzorce społeczne i opowiadają historię, skrupulatnie zaaranżowaną przez Bernata. Domena publiczna rozpoczyna się jako ożywiona, trójwymiarowa ankieta, przekształcając się następnie w osobliwą fikcję. O swoim spektaklu-grze Bernat opowiada w następujący sposób: Widzowie wchodzą w sytuację, która ich zachęca do posłuszeństwa lub zawiązania spisku i, w każdym przypadku, do zapłaty własnym ciałem i zaangażowania się całym sercem.

Główna część wydarzenia rozgrywa się w przestrzeni publicznej. Natomiast ostatnia scena, w której pojawiają się projekcja i makieta odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu.

W spektaklu-grze będzie można wziąć udział 31 marca o godz. 15:00 oraz 17:00 na placu przed dworcem Wrocław Główny (na prawo od wejścia głównego, przed tarasem) lub dzień wcześniej w tym samych godzinach w Instytucie Grotowskiego (początek przy wejściu do Przejścia Żelaźniczego). Spektakl zostanie zrealizowany w dwóch wersjach językowych – po polsku i angielsku. Wstęp wolny. Zainteresowani mogą zgłaszać chęć udziału organizatorom. Bernat przyjeżdża do Polski na zaproszenie Instytutu Grotowskiego. Jego spektakl-gra wiąże się z projektem Teatru ZAR Armine, Sister.

Roger Bernat – jest laureatem Nagrody Nadzwyczajnej przyznawanej przez Institut del Teatre w Hiszpanii (1996). W 2008 roku zaczął tworzyć spektakle-gry, w których kontrolę przejmują widzowie, stając się ich głównymi aktorami. Domena publiczna była pierwszym spektaklem-grą zaaranżowanym przez Bernata w 2008 roku. Następnie powstały: Purely Coincidental (2009), The Rite of Spring (2010), Please Continue: Hamlet (2011), Pending Vote (2012), RE-presentation (2013) oraz Desplazamiento del Palacio de La Moneda (2014). W 2009 roku, wraz z Ignasi Duarte, opublikował ksiażkę Querido Público, El espectador ante la participación: jugadores, usuarios, prosumers y fans.

Domena publiczna
30 i 31 marca 2014 roku
Wrocław

Dodaj komentarz