• 2014-03-15

Nosferatu w reż. G. Jarzyny w Teatrze Narodowym

Spektakl Nosferatu Grzegorza Jarzyny, będący koprodukcją TR Warszawa i Teatru Narodowego w Warszawie, powraca na scenę im. Bogusławskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakle grane będą od 20 do 22 marca.

Dracula Brama Stokera, jeden z najważniejszych tekstów kultury popularnej, doczekał się co najmniej kilkunastu ekranizacji i niezliczonych nawiązań w filmach fabularnych, animowanych, przedstawieniach teatralnych, sztukach plastycznych, reklamach i grach komputerowych. Popkultura żywi się wampiryzmem, lecz jego istotne przesłanie niewiele ją obchodzi. Tymczasem filozoficzne i moralne konsekwencje nieśmiertelności, refleksja nad fenomenem życia i związkiem miłości i śmierci oraz konotacje religijne motywu zmartwychwstania upiora to tematy, niosące wielki ładunek intelektualny i emocjonalny.

W książce Stokera widziano opowieść o kryjących się pod powierzchnią wiktoriańskiej pruderii fantazmatach dekadencji, upadku i zagłady;  obraz konfliktu pomiędzy strachem przed niewytłumaczalnym a fascynacją mrocznymi tajemnicami natury. Sięgając po ten psychologiczno-metafizyczny thriller, Grzegorz Jarzyna pokazuje, jak jednostkowe lęki i obsesje materializują się w życiu społecznym. Przede wszystkim jednak jego „Nosferatu” to spektakl o wpisanej w ludzką naturę potrzebie transgresji, próbie przekroczenia granic materialnych, społecznych czy symbolicznych, wyzwoleniu z cielesności i tożsamości, o tęsknocie za Innym.

W tej opowieści zainteresowała mnie współczesność poruszonego tematu. Kiedyś wampir był dla większości ciemną stroną tego co jasne, rodzajem strachu, obrzydzenia, czymś co budziło trwogę. Teraz mam wrażenie, że społeczeństwa się rozwinęły. Widać u nich wiele wampirycznych tendencji – mówił po ostatnich pokazach spektaklu w Nowym Jorku Grzegorz Jarzyna.

Spektakl Nosferatu powstał w koprodukcji TR Warszawa i Teatru Narodowego w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Barbican Theatre w Londynie, Dublin Theatre Festival i Adelaide Festival – przy wsparciu Fundacji TR Warszawa. Strategicznym partnerem zagranicznych pokazów przedstawienia jest Instytut Adama Mickiewicza, a majowy pokaz w Turcji został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nosferatu
od 20 do 22 marca 2014 roku
Teatr Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz