• 2014-03-15

Mistrzowie na Festiwalu w Łodzi

Trzy prapremiery – w tym jedna światowa – i wizyta niezależnych artystów prosto z walczącego Majdanu – oto zapowiedź głównych wydarzeń dwudziestego, jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który rozpocznie się 15 marca w Łodzi.

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: mat. prasowe)

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (źródło: mat. prasowe)

Wiodące hasło jubileuszowej edycji Festiwalu brzmi krótko: Mistrzowie. Jak mówi Ewa Pilawska, dyrektor artystyczna i pomysłodawczyni MFSPiN: (…) należy zapytać, co oznacza bycie mistrzem. Jak traktujemy tych, których tym mianem określamy? Jaki mają oni wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości?. Organizowany w łódzkim Teatrze Powszechnym  Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych jest jak zwykle przez dyrektor Ewę Pilawską.

Zespół niezależnego Teatru DAKH z Kijowa, przywożący do Łodzi światową prapremierę najnowszego przedstawienia, brał udział w walkach na Majdanie. Jeden z artystów został ranny, a spektakl – kolaż tekstów różnych autorów – stawia m.in. pytanie o sens uprawiania sztuki w warunkach totalitarnego reżimu… Trzeba przyznać, że kolejny raz Festiwal ma szczęście do wydarzeń nadzwyczaj aktualnych i do bólu kontrowersyjnych. Także i tym razem rodzi się szansa na ożywioną dyskusję.

Festiwal, jak zawsze, obfituje w ciekawe wydarzenia towarzyszące. Dwa panele dyskusyjne (w tym jeden z udziałem artystów z Ukrainy), czy wystawa mistrzów plakatu to zestaw, który z pewnością zachęci nie tylko wielbicieli sztuki teatralnej. Mamy też niespodziankę artystyczną, która zaistnieje w łódzkiej przestrzeni miejskiej.

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
od 15 do 4 kwietnia 2014 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz