Łódź w literaturze

Ziemia obiecana czy jałowa? Miasto złe czy kreatywne? Przeklęte czy pełne możliwości? O tych i wielu innych obliczach Łodzi w literaturze 18 marca opowiedzą w Małej Literackiej: dr Karolina Kołodziej i dr Przemysław Owczarek. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Cytacka.

Mała Literacka: Łódź w literaturze, fot. Agnieszka Cytacka (źródło: materiały prasowe)

Mała Literacka: Łódź w literaturze, fot. Agnieszka Cytacka (źródło: materiały prasowe)

Karolina Kołodziej – łodzianka, adiunkt w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie naukowo zajmuje się badaniem literackiej przeszłości Łodzi. Autorka książek: Obraz Łodzi w piśmiennictwie pozytywistyczno-młodopolskim oraz Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście. Współautorka Zabytkowych przestrzeni Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnika dla dzieci Spacerkiem po Łodzi.

Przemysław Owczarek – z zawodu antropolog kultury. Wiersze publikował w: Twórczości, Tyglu Kultury, Wakacie, Studium, Odrze, Toposie, REDzie, Cegle, Wyspie, Nowej Okolicy Poetów, Gazecie Wyborczej. Prozę w Kresach, Tyglu Kultury i Ricie Baum. Laureat Nagrody im. Jacka Bierezina za debiut książkowy w 2006 r. W 2007 r. wydawnictwo Zielona Sowa opublikowało jego debiutancki tom poetycki Rdza, za który otrzymał III nagrodę na IV Festiwalu Złoty Środek Poezji (Kutno 2008) oraz Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut poetycki (Poznań 2008). Rok później opublikował tom prozy poetyckiej Cyklist (Wydawnictwo Kwadratura), który w 2010 r. został nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia oraz uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii książki poetyckiej. W 2011 r. opublikował tom wierszy Pasja (Wydawnictwo WBPiCAK). W 2012 r. twórczość Owczarka została uhonorowana Nagrodą Otoczaka przyznawaną przez Jerzego Suchanka. W 2013 r. opublikował tom prozy poetyckiej i poematów Miasto do zjedzenia (Instytut Mikołowski). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi. Jest redaktorem naczelnym Kwartalnika Literacko-Artystycznego Arterie i redaktorem wydawanej przy piśmie serii poetyckiej Biblioteka Arterii. Mieszka w Łodzi.

Mała Literacka: Łódź w literaturze
18 marca 2014 roku, godz. 19.00
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz