Tosca w wykonaniu Teatro Carlo Felice Genova

15 marca w toruńskim Kinie Centrum odbędzie się kolejna Trans-Opera. Tym razem będzie można zobaczyć i usłyszeć Toskę Pucciniego w wykonaniu Teatru Carlo Felice w Genewie.

„Tosca" (źródło: mat. prasowe)

„Tosca" (źródło: mat. prasowe)

Tosca jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł w nurcie weryzmu. Akcja opery pełna jest napięcia i dramatyzmu, przeciwieństw i kontrastów. Niektóre sceny przepełnione są brutalnością trzymającą widza w napięciu, ale wszystko to wynagradza przepiękna melodyjność muzyki Pucciniego. Libretto opery zostało napisane na podstawie książki francuskiego pisarza Victoriena Sardou.

Giuseppe Verdi przepowiadał wielką przyszłość i pełną sukcesów karierę swojemu następcy Giacomo Pucciniemu. Po premierze Toski w 1900 roku w Rzymie, autor miał prawo myśleć, że przepowiednia się spełnia. Kiedy jego współpracownicy obawiali się krytyki i często nie byli w stanie zrozumieć nowatorstwa kompozytora, on sam był spokojny i czekał na sukces, który przyszedł po pierwszym wykonaniu Toski.

Zanim jednak doszło do premiery, atmosfera stawała się coraz bardziej napięta, co miało związek z sytuacją polityczną we Włoszech. Trwały strajki i regionalne powstania, krążyły informacje o zbliżającej się rewolucji i próbie obalenia republikańskiego rządu.

Oprócz sytuacji w kraju do trudności przedpremierowych doszły osobiste konflikty Pucciniego z dawnym przyjacielem, a wówczas przeciwnikiem Ruggiero Leoncavallo, który zazdrościł mu sukcesu. Kompozytor oraz wykonawcy otrzymali listy z pogróżkami o podłożonej podczas premiery bombie, a ponieważ swoją obecność zapowiedziała królowa, obawiano się zamachu na tle politycznym. Sytuacja stała się tak napięta, że dyrygent zmuszony był przerwać przedstawienie już na początku pierwszego aktu. Zaproponował odśpiewanie publiczności hymnu narodowego, a dopiero po jego wykonaniu publiczność kontynuowała oglądanie spektaklu.

(…) nie przemawia przeze mnie bynajmniej zarozumiałość, lecz przeświadczenie, iż oddałem jak potrafiłem najlepiej dramat, który miałem przed sobą (…). Powtarzam, nie chodzi o moją zarozumiałość, lecz jedynie o obronę dzieła przemyślanego, które kosztowało mnie tyle trudu (…) – tak mówił Puccini o Tosce.

Tosca

Libretto: Giuseppe Giacoca i Luigi Illica wg Victoriena Sardou
Dyrygent: Marco Boemi
Reżyseria: Renzo Giacchieri
Scenografia, kostiumy: Adolf Hohenstein
Orkiestra i chór Teatro Carlo Felice
Chórmistrz: Circo Visco
Chór Teatro Carlo Felice
Chórmistrz: Gino Tanasini

Występują:
Tosca: Daniela Dessì
Cavaradossi: Fabio Armiliato
Scarpia: Claudio Sgura
Angelotti: Nicolay Bikov
Sagrestano: Armando Gabba
Spoletta: Mario Bolognesi
Sciarrone: Angelo Nardinocchi

15 marca 2014 roku., godz. 15.00
Wały Generała Władysława Sikorskiego 13, Kino Centrum
Toruń

Dodaj komentarz