¿Underground/Independent?

Niepokorne filmy, wystawy internetowych memów i grafik, a na muzycznej scenie: Beneficjenci Splendoru, Mikrokolektyw, Hermigervill i gwiazdy berlińskiego undergroundu, Yarah Bravo i Sarah Farina – 19 marca startuje Festiwal Kultury Niezależnej ¿Underground/Independent?

„Elektro Moskva" (źródło: mat. prasowe)

„Elektro Moskva" (źródło: mat. prasowe)

Ważną częścią ¿Underground/Independent? będą pokazy filmowe. Wśród nich Człowiek, który morza nie widział autorstwa Cinema Albert Production, prawdopodobnie jedynej grupy filmowej na świecie, tworzonej przez osoby bezdomne. Wielbicieli legendarnej grupy Monty Python ucieszy pokaz (Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana – dokumentalna animowana autobiografia Chapmana, wykorzystująca aż 10 rodzajów animacji. W filmie Elektro Moskva widzowie wybiorą się w dokumentalną wyprawę w kosmos, czyli świat radzieckiej elektroniki, futurystycznych syntezatorów i eksperymentalnej muzyki. To nie Kalifornia! udowodni, że nie wszystko w NRD było szarą i smutną rzeczywistością, zasnutą spalinami trabantów, zaś Mission to Lars opowie o pewnym cierpiącym na rzadka chorobę chłopcu, który marzy o spotkaniu z Larsem Ulrichem, perkusistą Metalliki. Będzie też filmowe spotkanie z Gingerem Bakerem zwanym najwspanialszym perkusistą świata i potworem rocka jednocześnie (Uwaga! Mr. Baker). Nie zabraknie też polskiego filmu niezależnego – dzięki takim produkcjom, jak Bobry oraz Pustelnik widzowie uwierzą, że polska komedia jeszcze nie umarła.

Muzyczne emocje podczas festiwalu zapewnią: eksperymentalno-jazzowy duet Mikrokolektyw, avant-popowo-rockowa bomba muzyczna i tekstowa – Beneficjenci Splendoru, a także pełen unikalnych elektronicznych brzmień Islandczyk Hermigervill, którego wesprze na scenie podlaski electro-kosmonauta Edamski. Festiwal zakończy klubowa moc Berlin Underground, podczas której publiczność zaczaruje niepowtarzalna Yarah Bravo – artystka zacierająca granice między słowem mówionym, hip-hopem i RnB, a także Sarah Farina – didżejka, która zdobyła szturmem berlińską scenę klubową.

Podczas festiwalu zostaną także pokazane dwie wystawy: sztuki internetowej i memów Sztuczne fiołki oraz komiksów i grafik Katie Woznicki. Odbędą się też warsztaty sitodruku, prowadzone przez Agnieszkę Stanasiuk.

Festiwal Kultury Niezależnej ¿Underground/Independent?
od 19 do 22 marca 2014
ul. Legionowa 5, kino Forum i klub Fama
Białystok

Dodaj komentarz