• 2014-03-13

Alternatywne historie Patrycji Dołowy w Łodzi

Od 21 marca w Galerii FF w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac Patrycji Dołowy pt. Alternatywne historie.

Fot. Patrycja Dołowy, „Alternatywne historie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Patrycja Dołowy, „Alternatywne historie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Dołowy:

To było kilka lat po śmierci Mojej Babci. Jej Przyjaciółka była już bardzo chora. Wiedziała, że umiera. Zaprosiła do siebie moją Siostrę i mnie. W jej mieszkaniu, które dobrze znałyśmy – tyle razy bywałyśmy tu z Babcią – opowiedziała nam historię. Ich historię. Ich herstorię. Dwóch zakochanych w sobie przyjaciółek, które z miasta do miasta przeprowadzały się jedna za drugą, by mieszkać blisko siebie i razem prowadzić swoje dwa domy, opiekować swoimi dwiema pełnymi rodzinami. Każda z nich miała męża i dwójkę dzieci. Gdy zaczęłam szperać po bibliotekach i starych kredensach znajomych, znalazłam mnóstwo podobnych historii. Każda z nich była jedyna w swoim rodzaju, ale wszystkie je łączyła wspólnota kobiet.

Gdy oglądam stare rodzinne fotografie, tych kobiecych historii w nich nie ma. Są niewidoczne. W Alternatywnych historiach pytam o to, co ukryte, o antyhistorię, o niewidzialne związki kobiet. Chcę je wydobyć na światło dzienne. Wydobyć światłem obrazu. Tworzę więc nowe narracje w warstwie pamiątek, dokumentów. Razem z modelkami szukamy starych rodzinnych pozowanych zdjęć i przerabiamy je na zdjęcia czysto żeńskie. Fotografuję autentyczne pary, grupy dziewczyn, które wiodą wspólne życie (siostry, przyjaciółki, kochanki, żony, córki i matki). W pewnym sensie odgrywamy historię na nowo. W pewnym sensie zmyślamy, ale tak właściwie to przywołujemy pamięć naszych prababć, babć, ciotek, mam i naszą własną. Tę pamięć, której nie ma w oficjalnej rejestracji.

Tylko co jest tu autentyczne? To właśnie moje przewrotne pytanie o prawdę obrazu, prawdziwość dokumentacji, autentyczność oficjalnej historii i istotę fotografii jako medium.

Patrycja Dołowy

Kuratorka: Magdalena Świątczak

Patrycja Dołowy, Alternatywne historie
Wernisaż: 21 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 kwietnia 2014 roku
Galeria FF
ul. R. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz