Herbert – Przesłanie

16 marca o godz. 12.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się Krakowski Salon Poezji z wierszami Zbigniewa Herberta.

„Krakowski Salon Poezji” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Krakowski Salon Poezji” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wiersze Zbigniewa Herberta i jego ulubionych poetów czytają i śpiewają: Dorota Segda oraz studenci II roku WA PWST (Małgorzata Biela, Karolina Burek, Zuzanna Czerniejewska, Karolina Wasilewska, Mateusz Bieryt, Patryk Szwichtenberg i Marcin Wojciechowski). Grają: Stanisław Radwan – fortepian, Patryk Szwichtenberg – skrzypce.

Gospodarze Salonu: Anna Dymna, Anna Burzyńska, Józef Opalski, Bronisław Maj.

Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w sobotę poprzedzającą spotkanie od godziny 9.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Dorota Segda – ukończyła PWST w Krakowie, a obecnie jest pedagogiem i prorektorem tej uczelni. W 2013 roku otrzymała nominację profesorską sztuk teatralnych. Od 1987 roku jest aktorką Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W latach 1997–2000 występowała w Teatrze Narodowym w Warszawie. Współpracowała z takimi reżyserami, jak Andrzej Wajda (Zemsta A. Fredry, Zbrodnia i kara F. Dostojewskiego, Hamlet (IV) W. Szekspira, Wesele S. Wyspiańskiego), Jerzy Jarocki (Ślub W. Gombrowicza, Sen srebrny Salomei J. Słowackiego, Grzebanie wg S.I. Witkiewicza, Faust J. W. Goethego), Jerzy Grzegorzewski (Śmierć Iwana Iljicza wg L. Tołstoja, Tak zwana ludzkość w obłędzie wg S.I. Witkiewicza, Sędziowie i Wesele S. Wyspiańskiego, Nowe Bloomusalem wg J. Joyce’a). Ostatnio zagrała w przedstawieniach: Wanda S. Chutnik, P. Dołowy (reż. Paweł Passini), Do Damaszku A. Strindberga (reż. Jan Klata). Znana jest również z ról w filmach i serialach telewizyjnych. Otrzymała wiele prestiżowych nagród aktorskich, m.in.: Nagrodę im. S. Wyspiańskiego (XXIX Kaliskie Spotkania Teatralne), Nagrodę im. A. Zelwerowicza i Złotą Maskę.

Stanisław Radwan – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Studiował w klasie fortepianu u prof. Ludwika Stefańskiego oraz kompozycję u prof. Krzysztofa Pendereckiego. Komponuje muzykę oraz tworzy opracowania muzyczne dla scen polskich i zagranicznych, Teatru Telewizji oraz do filmów. Współpracował z takimi reżyserami, jak Konrad Swinarski, Zygmunt Hübner, Lidia Zamkow, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Tadeusz Bradecki, Krzysztof Babicki. Związany ze Starym Teatrem, gdzie w latach 1980–1990 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Przygotował muzykę do spektakli w wielu teatrach, m.in.: Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Narodowym, Studio i Ateneum w Warszawie, Teatrze Polskim we Wrocławiu. Laureat wielu nagród i wyróżnień, które otrzymał podczas m.in.: Opolskich Konfrontacji Teatralnych, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry, Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2005 roku został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Krakowski Salon Poezji
Herbert – Przesłanie
16 marca 2014 roku, godz. 12.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz