Joyce Carol Oates – Zbłocona

19 marca w serii Mistrzowie Prozy wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść Zbłocona, której autorką jest amerykańska pisarka Joyce Carol Oates.

Joyce Carol Oates „Zbłocona” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Joyce Carol Oates „Zbłocona” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W Zbłoconej (w oryginale Mudwoman) oblepiające bohaterkę błoto należy rozumieć tyleż dosłownie, co w przenośni. W błotnistym rozlewisku rzeki, w które wrzuciła ją szalona matka, fanatyczka religijna, dziewczynka miała umrzeć. Uratowana cudem i adoptowana przez małżeństwo kwakrów M.R. wychowywana była tyleż w duchu idealistycznym, co w charakterystycznym kwakierskim poczuciu, że należy przepraszać za nie swoje winy i minimalizować konflikty. Ta zasada stanie się przyczyną jej problemów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dorosłe życie ponownie zbłoci M.R. ze wszystkich stron.

Z pozoru Oates kreśli wnikliwy, wyrafinowany psychologicznie portret kobiety sukcesu – bo tak postrzegana jest M.R. w swoim środowisku, gdy zostaje pierwszą w historii kobietą-rektorem prestiżowego uniwersytetu. W rzeczywistości jednak owa kobieta jest wciąż niepewna wartości swego życia. Na przeszkodzie stają jej zarówno upiorna przeszłość, strzępy wspomnień z wczesnego dzieciństwa i próba wyjaśnienia, co i dlaczego się wówczas stało, jak i teraźniejszość, pełna niechcianych wrogów i zaskakujących sytuacji. M.R., filozofka zajmująca się etyką, przy pomocy całej dostępnej jej wiedzy próbuje analizować, co przytrafia się jej, innym i całej Ameryce, uwikłanej w kolejną agresywną wojnę (z Irakiem). Feministka o antywojennych, rzecz jasna, poglądach zapłaci za swą postawę bardzo wysoką cenę.

Książka Oates, dynamiczna, pełna niepokojących refleksji i zaskakujących gestów bohaterów, łączy powieść psychologiczną, obyczajową, społeczną, polityczną i rozrachunkową, będąc też swoistym wariantem powieści kampusowej, ironicznym, choć w tym przypadku niezabawnym. Zbłocona to także przenikliwe studium samotności i rzecz o tym, że są tematy niedostępne filozofii, tematy nagie, obnażone – jak groteskowe bijące serce – których nie wyrażą żadne słowa.

Joyce Carol Oates słynie z bezkompromisowych powieści psychologicznych i suspensu. Od kilku lat wymieniana na liście kandydatów do Nagrody Nobla, w ubiegłym roku znalazła się na drugim miejscu noblowskiego rankingu. Autorka m.in. książek: Moja siostra, moja miłośćBlondynkaWodospadRodzina MulvaneysOpowieść wdowy. Zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. National Book Award (za Onych; pięć innych książek Oates było nominowanych do tej nagrody), Prix Femina (za Wodospad), National Medal of Humanities, National Book Critics Circle Ivan Sandrof Lifetime Achievment Award, nagrodę PEN Clubu/Malamud Award for Excellence in Short Fiction oraz trzy nominacje do nagrody Pulitzera. Joyce Carol Oates jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Princetown, a od roku 1978 członkinią Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki. W roku 2003 wyróżniono ją Commonwealth Award za zasługi w dziedzinie literatury, a w roku 2006 nagrodą Chicago Tribune za całokształt dorobku.

Joyce Carol Oates Zbłocona
Premiera: 19 marca 2014 roku
Świat Książki

Dodaj komentarz