Polak laureatem Espy Photography Prize 2014

Zdjęcia z projektu 1200 pogrzebanych żywcem Wiktora Dąbkowskiego zdobyły pierwsze miejsce w konkursie Espy Photography Prize 2014.

Fot. Wiktor Dąbkowski, „1200 pogrzebanych żywcem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wiktor Dąbkowski, „1200 pogrzebanych żywcem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny konkurs skupiał się na temacie Rural and Urban a w szczególności doświadczaniu miejsca poprzez wiedzę na temat jego historii, relacji w nim panujących, kultury, architektury, geografii i geologii obszaru. Praca dokumentalna 1200 pogrzebanych żywcem dotyczy Polaków, którzy w latach 20 tych wyemigrowali do Nord Pas de Calais, północnej części Francji, żeby pracować w tamtejszych kopalniach. Wiktor odnalazł we francuskich archiwach wydawane w języku polskim gazety z tamtego okresu i skupił się na sensacyjnych historiach jakie wydarzyły się na tym obszarze w latach 1926-1936. W swojej pracy za pomocą czarno-białej fotografii opowiedział te historie na nowo, odwiedzając miejsca o których mowa w odnalezionych artykułach.

Espy photography awards jest dorocznym konkursem fotograficznym organizowanym każdorazowo w innej europejskiej galerii prezentującej wizualną sztukę współczesną. W 2014 roku jest to Elysium gallery w Swensea w Wielkiej Brytanii. Konkurs dzieli się na dwie fazy, pierwsza obejmuje wybór zdjęć na wystawę organizowaną w galerii, a druga nadanie nagród przez jury które ogląda wystawę i wybiera najlepszy projekt. W tym roku w wystawie bierze udział 38 projektów. Spośród nich jury przyznało 1 nagrodę dla studentów fotografii, która otrzymała Jull Quigley, oraz nagrodę główną którą otrzymał Wiktor Dąbkowski.

Część zdjęć i historii z projektu będzie można znaleźć w książce No. 2 którą niebawem opublikuje kolektyw Sputnik.

Wiktor Dąbkowski, pierwsze miejsce Espy Photography Prize 2014
Zwycięskie fotografie można oglądać do 29 marca 2014 roku
Elysium Gallery w Swensea, Wielka Brytania

Dodaj komentarz