Street art na falach w Sopocie

Od 13 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać wystawę pt. FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu. Ekspozycja jest pierwszą tak obszerną prezentacją zjawiska sztuki ulicy w ujęciu historycznym. Stanowi podsumowanie ponad dwudziestu lat istnienia tego nurtu w Polsce, obejmujące jego genezę oraz najnowsze tendencje.

„FALE. Czyli subiektywna historia polskiego strit artu”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawia historię street artu od antycypujących go działań w latach osiemdziesiątych, przez undergroundowe graffiti w latach dziewięćdziesiątych aż do chwili obecnej: rozkwitu popkulturowego malarstwa muralowego, festiwali i obecności w głównym nurcie sztuki oraz plasującego się na przeciwnym biegunie krytycznego postvandalizmu. Wystawa prezentuje całą złożoność, wieloaspektowość i procesualny charakter street artu, w ujęciu historycznym i problemowym, porządkując zebraną dotychczas wiedzę i uzupełniając jej braki.

Prezentuje pogłębione i krytyczne spojrzenie na to czym jest street art z perspektywy jego najważniejszych współtwórców: Mariusza ‘M-city’ Warasa, Adama ‘Ixi Color’ Jastrzębskiego oraz Sławka ‘Zbioka’ Czajkowskiego, którzy pełnią tu rolę nie artystów, a kuratorów, tak by wystawa nie była syntetycznym katalogiem dzieł i wyrazistych postaci polskiej sceny street artu, a całościową, egalitarną prezentacją zjawiska.

Kuratorzy: Adam Jastrzębski, Mariusz Waras, Sławek Czajkowski
Koncepcja i koordynacja: Małgorzata i Marcin Gołębiewscy
Współpraca: Iga Urbańska

FALE. Subiektywna historia polskiego strit artu
Wernisaż: 13 marca 2014 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 21 kwietnia 2014 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz