Wacław Ropiecki – antywystawa we Wrocławiu

Od 24 marca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać antywystawę Wacława Ropieckiego pt. Nie patrz na to, co widzialne.

Autor pracy: Wacław Ropiecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Wacław Ropiecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolaże wykonane z fotografii i tekstów będących rezultatem filozoficznych przemyśleń autora złożą się na najnowszą wystawę Wacława Ropieckiego. Prace tego typu zazwyczaj rozpowszechnia drogą elektroniczną pod nazwą Porannych Kaw!, natomiast wystawa przedstawi je w postaci zmaterializowanej jako obiekty przestrzenne.

Będzie tam wiele warstw – tłumaczy artysta – zdjęcia i teksty w formie reliefów, będą też dodatkowe, ukryte przedmioty. Wskazówki pokazujące na co nie patrzeć, sprawią, że zwiedzający zaczną szukać ukrytych znaczeń, zaczną się zastanawiać, co jest ważne.

Antywystawa jest rezultatem przemyśleń teoretycznych Wacława Ropieckiego nad sztuką. Pokazuje on możliwość nowej roli, jaką może odegrać artysta i szuka odniesień daleko wykraczających poza problematykę społeczną i polityczną.

Wacław Ropiecki – ukończył studia matematyczne. Od 1977 należy do ZPAF, był członkiem i współzałożycielem Grupy Format , współpracował z Galerią Foto-Medium-Art, Galerią Permafo i łódzkimi animatorami Strychu, Konstrukcji w Procesie i Łodzi Kaliskiej. W latach 1980-85 tworzył prace pod wspólnym hasłem Do Życia przez Sztukę. W grudniu 1981 r. rozpoczął działalność jako Podróżująca Galeria WIĘCEJ ŚWIATŁA! i w proteście na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, bojkotując oficjalne miejsca wystawowe, przenosił w torbie prace i prezentował je w postaci Ksiąg w mieszkaniach prywatnych, akademikach, biurach, na uroczystościach rodzinnych itp.

Wacław Ropiecki, Nie patrz na to, co widzialne
Wystawę można oglądać od 24 marca do 4 maja 2014 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Komentarze (2) do artykułu “Wacław Ropiecki – antywystawa we Wrocławiu”

  1. Leo

    Szkoda czasu

  2. stanek

    czas na zmiany, wieje monotematyką!

Dodaj komentarz