• 2014-03-11

Ula Strąk wobec ukraińskiej rzeczwistości w Rybniku

Do 17 marca w Galerii Fotografii DeKa w Rybniku można oglądać wystawę cyklu prac Uli Strąk pt. Ukraina (mój) portret.

Fot. Ula Strąk, „Ukraina (mój) portret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Ula Strąk, „Ukraina (mój) portret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie powstałe w ramach cyklu Ukraina. (mój) portret nie są obrazowaniem jakiegoś konkretnego miejsca czy czasu, raczej próbą zatopienia się w stan ducha, mentalność i klimat jaki autorka zna z podróży w tamte strony. Portrety ludzi, miejsc i rzeczy z pozoru zlewają się w szarą, przytłaczającą, jednorodną bryłę bezsilności. Jednak spod warstwy zniechęcenia i smutku przebija się bezustanna walka – balansowanie między próbą pogodzenia się z rzeczywistością a upartą walką o swoją godność i zbudowanie (czasem na zachodnią modłę, czasem po swojemu) lepszego świata.

Wystawa obejmuje 24 fotografie wykonane w technice analogowej, średnioformatowym aparatem Yashica Mat podczas pleneru fotograficznego we Lwowie i okolicy, w marcu 2013 roku.

Środek marca w środkowej Europie to jest potencja bez formy, prąd bez przewodnika i wikt bez opierunku. Rzekami spływa to, co powinno leżeć na brzegu, woda stoi tam, gdzie powinien trwać suchy ląd. (…)

Wszyscy na wschód od Łaby powinni dostawać prozac. Nigdy nie byliśmy chrześcijanami ani monoteistami, ani nawet agnostykami. Do tej pory jesteśmy czcicielami słońca, jesteśmy poganami i jeśli coś naprawdę nami rządzi, to właśnie zmiany pogody. Wyże i niże baryczne.

Andrzej Stasiuk, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach

Bezruch, bezwład i bezczas, senność, wzruszenie ramionami i szklanka wódki, bo zimno, bo gorąco, bo tak. Pomieszanie śmieci, betonu, błota, tandety i nibychcenia pochłania mnie za każdym razem, kiedy przekraczam granicę w Medyce. Być może dlatego, że widzę tam siebie.

Ula Strąk

Ula Strąk – ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, Socjologię Reklamy i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Śląskim i Projektowanie Komunikacji w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Miłość do fotografii okazała się jednak najsilniejsza i obecnie pracuje jako fotograf.

Ula Strąk, Ukraina (mój) portret
Wystawę można oglądać od 17 lutego do 17 marca 2014 roku
Galeria Fotografii DeKa w Rybniku-Chwałowicach

Dodaj komentarz