• 2014-03-11

Dla wspólnego dobra – Rzeki możliwości w Gdańsku

13 i 14 marca Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na inaugurację międzynarodowego projektu River of Opportunities // Rzeki możliwości, które odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. W ramach wydarzenia odbędzie się seminarium i warsztaty z udziałem przedstawicieli dziesięciu europejskich miast nadrzecznych.

Logo projektu „River of Opportunities // Rzeki możliwości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo projektu „River of Opportunities // Rzeki możliwości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przestrzeń publiczna to dobro wspólne mieszkańców miast, a to w jaki sposób przestrzenie publiczne są zarządzane i wykorzystywane mówi wiele o trendach społecznych, zaangażowaniu społecznym i poczuciu przynależności mieszkańców do miasta.

Specjalnym rodzajem miejskiej przestrzeni publicznej jest rzeka i strefa nadwodna, które powinny stanowić serce miasta, a zatem prezentować, zarówno mieszkańcom, jak i turystom bogatą ofertę kulturalną. Obszar ten stwarza więc możliwości do długofalowego rozwoju publiczności wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

W dzisiejszych czasach, aby dotrzeć do tych publiczności, animatorzy kultury muszą opuścić gmachy swych instytucji i wyjść na zewnątrz – do lokalnej społeczności, w przestrzeń publiczną, niekonwencjonalne miejsca takie jak przestrzenie nadwodne.

Podczas seminarium zastanowimy się m. in. czy już na etapie planowania Młodego Miasta na terenach postoczniowych uwzględnia się rolę jaką w życiu nowej dzielnicy odegrać mogą wydarzenia kulturalne organizowane w przestrzeni waterfrontu i jak na kształt dzielnicy mogłoby wpłynąć planowanie partycypacyjne moderowane przez artystów.

13 marca 2014 roku

  • godz. 17.00 – wykład inauguracyjny – Angażowanie szerokiej publiczności do udziału w kulturze – Nowe publiczności dla europejskiej kultury: priorytet EU – Chris Torch, Intercult (Szwecja), członek zarządu sieci Culture Action Europe
  • godz. 17.45 – 18.45 – Panel: Kultura / Sztuka na nabrzeżach – dlaczego? Budowanie publiczności podczas festiwali i wydarzeń kulturalnych w nadwodnych przestrzeniach publicznych. Moderator: Chris Torch. Paneliści: Agnieszka Wlazeł (PL), Adrian Evans (UK), Katia Radchenko (Ukraine), Marcus Schober, Austria.  Dyskusja i wykład będą tłumaczone symultanicznie na język polski.
  • godz. 19.00 – Kultura na nabrzeżach: prezentacja nad/wodnych projektów kulturalnych w formie Pecha Kuchy z udziałem partnerów River//Cities, zaproszonych gości i lokalnych działaczy i organizacji z Gdańska.

14 marca 2014 roku

  • godz. 15.00 – 16.30 – Warsztaty i giełda pomysłów: Planowanie strategiczne na rzecz rozwoju publiczności w przestrzeniach nadwodnych – Agata Etmanowicz & Agnieszka Wlazel (PL)
  • godz. 16.30 – 17.00 – przerwa kawowa
  • godz. 17.00 – 18.30 – Panel: Nowa przestrzeń (bardziej) publiczna? Młode Miasto Gdańsk. Moderator: Maciej Sandecki (Gazeta Wyborcza) tbc. Paneliści m. in: przedstawiciel inwestora BPTO (tbc), Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk), przedstawiciele instytucji kultury Gdańska
  • godz. 18.30 – podsumowanie – Chris Torch. Dyskusja i podsumowanie będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Konferencja jest rezultatem spotkania sieci River//Cities, w Gdańsku, pt. Tereny Nadrzeczne Przestrzenią Integracji Mieszkańców, w marcu 2010.

Inauguracja międzynarodowego projektu River of Opportunities // Rzeki możliwości
Seminarium i warsztaty odbędą się w dniach od 13 do 14 marca 2014 roku
Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Dodaj komentarz