• 2014-03-11

Przyrodnicze fascynacje w Muzeum Ziemi

Od 7 marca w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę zbiorową pt. Nasze fascynacje 2014. Ekspozycja ta jest wynikiem konkursu na Fotografa Roku, organizowanego już po raz trzynasty przez Okręg Mazowiecki Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Fot. Witold Gorzelski, „Przedmieścia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Witold Gorzelski, „Przedmieścia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na tegoroczną edycję konkursu zgłoszonych zostało ponad 800 fotografii w 10 kategoriach: Krajobraz; Ptaki; Ssaki; Owady i pajęczaki; Inne zwierzęta; Rośliny, grzyby, śluzowce; Świat w naszych rękach; Kompozycja i forma; Eksperyment; Zestaw. Jury – w składzie: Magdalena Wasiczek, Grzegorz Kłosowski oraz Andrzej Waligóra – przyznało Grand Prix, nagrody i wyróżnienia 50 fotografiom, wykonanym przez członków OM ZPFP.

Na wystawie można podziwiać niezwykłe, często zjawiskowe obiekty przyrodnicze. Dodatkowym walorem tej ekspozycji jest jej edukacyjny charakter – niejednokrotnie pokazuje zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Tegoroczne zwycięskie fotografie przedstawiają świat detali, niezwykle ważnych w funkcjonowaniu przyrody, jednak niezauważanych na co dzień. Trzeba mieć wyjątkowo wrażliwą duszę, aby dostrzec układ krążenia w liściach, czy też ukazać blaszki, rurki i falbanki w sposób, który zachęci do refleksji przy następnym spotkaniu z naturą.

Nasze fascynacje 2014
Wystawę można oglądać od 7 do 30 marca 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz