Młodopolskie fascynacje dobiegają końca

23 marca w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt. Młodopolskie fascynacje, które poprowadzi Monika Nowakowska.

Alfons Karpiński, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfons Karpiński, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Miasta Łodzi przygotowało kolejną prezentację polskiej sztuki nowoczesnej, przedstawiającej ze zbiorów prywatnych, dopowiadającą ofertę Galerii Mistrzów Polskich i wpisującą się w jubileusz trzylecia funkcjonowania w Łodzi depozytu Krzysztofa Musiała. Tym razem właścicielem prawie 70 dzieł sztuki jest pragnący zachować anonimowość łódzki kolekcjoner, który od kilkunastu lat gromadzi malarstwo wpisujące się w okres Młodej Polski, jego ulubionej epoki.

W ramach wystawy można oglądać pogrupowane tematycznie pejzaże, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe, mitologiczne i symboliczne autorstwa 39 Mistrzów polskiej sztuki przedwojennej, w różny sposób związanych z młodopolskim modernizmem. Obok czołowych reprezentantów tej epoki, m.in.: Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Ferdynanda Ruszczyca, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Edwarda Okunia, Jana Stanisławskiego, Władysława Podkowińskiego, Henryka Szczyglińskiego (jedyny łodzianin w tym gronie), Wojciecha Weissa czy Leona Wyczółkowskiego na wystawie reprezentowani będą też twórcy działający na pograniczach rodzimego modernizmu, związani z nim okresowo lub jego epigoni, tacy jak: Włastimil Hofman/Vlastimil Hofmann, Alfons Karpiński, Józef Czajkowski, Iwan Trusz, Bronisława Rychter-Janowska czy Zbigniew Pronaszko.

Nie brakuje także dzieł artystów wyrastających ponad młodopolski modernizm, którzy na jego bazie wypracowali własny, oryginalny styl i odnieśli sukces ponadlokalny: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Tadeusza Makowskiego czy Władysława Ślewińskiego. Ich malarskie propozycje, w większości prezentowane publicznie po raz pierwszy (poszczególne prace właściciel wypożyczał na wystawy polskim muzeom ale zbiór jako jednolita całość pokazany zostanie publicznie po raz pierwszy), dają nam obraz Młodej Polski jako epoki wielowątkowej i wszechstronnej tematycznie i stylistycznie, epoki wciąż kryjącej zagadki i tajemnice, wciąż oddziałującej na polską sztukę i wciąż fascynującej współczesnych kolekcjonerów.

Wystawie towarzyszy katalog z biogramami artystów i określeniem ich roli i znaczenia dla rozwoju młodopolskiego modernizmu – w kontekście prac z łódzkiej kolekcji.

Finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie Młodopolskie fascynacje
Oprowadzanie odbędzie się 23 marca 2014 roku o godzinie 16.00. Wstęp wolny, zbiórka w hallu muzeum
Muzeum Miasta Łodzi, Galeria Wystaw Czasowych
ul. Ogrodowa 15
Łódź

Dodaj komentarz