111. rocznica urodzin Józefa Czechowicza

Już od trzynastu lat, zawsze 15 marca, w Bramie Grodzkiej w Lublinie świętowane są Urodziny Józefa Czechowicza. Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem, któremu poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych utworów – Poemat o Mieście Lublinie. W tym roku mija 80. rocznica powstania utworu.

„Urodziny Józefa Czechowicza” – baner (źródło: materiały prasowe)

„Urodziny Józefa Czechowicza” – baner (źródło: materiały prasowe)

Scenariusz urodzin stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do czytania Poematu zapraszane są wyjątkowe osoby związane z Lublinem. W tym roku zaproszenie przyjęli prezydenci Lublina: Leszek Bobrzyk, Paweł Bryłowski, Andrzej Pruszkowski, Adam Wasilewski, Krzysztof Żuk oraz piosenkarz Piotr Szczepanik, a także młodzież z Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza. Poemat przeczytają też chóralnie wszyscy uczestnicy Urodzin.

Częścią tegorocznych Urodzin będzie też Misterium Dźwięku – podczas spotkania zostanie odtworzony Poemat o mieście Lublinie ze specjalnie na tę okazję wytłoczonej płyty winylowej.

Jak co roku z okazji Urodzin zostanie wydany ręcznie składany i drukowany Poemat o Mieście Lublinie w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin Józefa Czechowicza (w tym roku będzie to 111 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris. Zostaną także przygotowane specjalne czekoladki

Obchody 111. rocznicy urodzin Józefa Czechowicza
15 marca 2014 roku, godz. 17.00
Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz