Jeszcze będzie przepięknie

Pierwsze spotkanie z cyklu Jeszcze będzie przepięknie, które odbędzie się 13 marca w warszawskim barStudio, poświęcone będzie tematowi planowania przestrzennego. W rozmowie z Aleksandrą Wasilkowską i Krzysztofem Chwalibogiem organizatorzy spróbują zdefiniować pojęcie planowania i przybliżyć publiczności procesy powstawania miast jako ośrodków zaplanowanych i przekształcanych odgórnie ale także rozrastających się organicznie, poprzez naturalną, oddolną aktywność ludzi.

Jeszcze będzie przepięknie: Czy twoje miasto jest w porządku? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeszcze będzie przepięknie: Czy twoje miasto jest w porządku? (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kontekście powyższego rozróżnienia uczestnicy spotkania zastanowią się, co to jest ład przestrzenny, dlaczego narzekamy na panujący wokół chaos. Czy chaos jest zły? Czy – i w jakim zakresie – ludzie mają prawo do kształtowania przestrzeni wokół siebie tak, jak chcą? Czy powinno się zakazywać spontanicznej, naturalnej działalności takiej jak handel uliczny, dzika reklama, partyzantka ogrodnicza? Czy w mieście wolno wszystko, czy powinno się aktywność mieszkańców regulować, ograniczać? Kto ma do tego prawo? Czy ktoś taki jak naczelny architekt miast lub plastyk miejski powinien wpływać na prywatne decyzje mieszkańców? Dlaczego i w jaki sposób? Czego można zabronić, a czego nie? Gdzie leży granica między tym co ładne a tym co nieładne?

Goście:

  • Aleksandra Wasilkowska – architektka, wiceprezeska SARP OW, działająca pomiędzy architekturą, urbanistyką, sztuką i nauką,
  • Krzysztof Chwalibóg – architekt, przewodniczący Polskiej Rady Architektury, wieloletni prezes SARP, autor projektu Polskiej Polityki Architektonicznej

Prowadzenie: Edwin Bendyk.

Rozgrzewka: Wszystko źle.

Celem cyklu spotkań z publicznością Jeszcze będzie przepięknie będzie uważne przyjrzenie się krajobrazowi współczesnego polskiego miasta. Organizatorzy zastanowią się, co najbardziej w mieście przeszkadza i co jest powodem przestrzennego chaosu, na który coraz częściej, śmielej i głośniej narzekamy. A także: co to jest mądra architektura i mądre myślenie o przestrzeni między budynkami? Co właściwie oznacza pojęcie ład przestrzenny?

Cykl kierowany jest do wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy interesują się architekturą, funkcjonowaniem miasta, tym, jak ono wygląda i jak się rozwija. Ale szczególnie do tych, którzy nie uczestniczyli dotąd w specjalistycznych spotkaniach miejskich aktywistów czy znawców architektury, a którzy czują, że chcą wiedzieć więcej i mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Potrzebują tylko odpowiednich narzędzi: informacji, opinii, wiedzy, dostępu do autorytetów i możliwości zadawania pytań.

Organizator: barStudio
Pomysł cyklu: Agnieszka Jęksa
Partner merytoryczny: Centrum Architektury, Bryła.pl

Jeszcze będzie przepięknie: Czy twoje miasto jest w porządku?
13 marca 2014 r., godz. 19.00
barStudio
Warszawa

Dodaj komentarz