Elżbieta Wichrowska – Na Pragę nie wrócę

W marcu nakładem Wydawnictwa MG ukaże się książka prof. Elżbiety Wichrowskiej Na Pragę nie wrócę. 18 marca w Muzeum Literatury w Warszawie odbędzie się spotkanie z autorką, które poprowadzi Jarosław Klejnocki.

Elżbieta Wichrowska „Na Pragę nie wrócę” (źródło: materiały prasowe)

Elżbieta Wichrowska „Na Pragę nie wrócę” (źródło: materiały prasowe)

Elżbieta Wichrowska to kolejna (w wydawnictwie MG) profesor nauk humanistycznych (po Zbigniewie Białasie), która poza poważnymi publikacjami naukowymi postanowiła spróbować sił w literaturze.

Jedną z bohaterek tej opowieści jest Magdalena, pisarka i historyk, a innymi są… warszawskie kamienice, których historia ożywa na oczach czytelnika, obejmując wiek XVIII, II wojnę światową, PRL i współczesność. A obok nich – skomplikowane postaci kobiet: wiernych przyjaciółek, kochających matek, namiętnych kochanek i profesjonalistek u szczytu kariery.

Autorka wędruje między prawą i lewą stroną Warszawy, między tym, co było, a tym, co zostało. Zagląda w głąb śmierdzących podwórek cudem ocalałych kamienic, zabiera czytelnika na niebezpieczne przechadzki po praskich cmentarzach lub blokowiskach wyrosłych na gruzach dawnej Warszawy. Podczas tych historyczno-urbanistycznych włóczęg poznajemy całą galerię postaci, takich jak dwóch osiemnastowiecznych księży, nieświadomych że trafili pod warszawskie czerwone latarnie, czy parę bezdomnych zakochanych z autobusu linii 160. Gdzieś na pograniczu głównych wątków pojawią się też psie historie, niekiedy zabawne, a czasem chwytające za gardło.

W gąszczu powieściowych wątków nie zabraknie niepokojącego kryminału, pogmatwanego romansu i dziennika podróży po Europie z bezcenną instrukcją obsługi włoskiej komunikacji miejskiej oraz przewodnika po lokalach gastronomicznych warszawskiej Pragi.

Na co dzień Profesor Elżbieta Wichrowska jest pracowniczką Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Jest także autorką książek poświęconych kulturze Oświecenia i Wielkiej Emigracji, edytorką o żyłce detektywistycznej wiecznie poszukującą pasjonujących dokumentów przeszłości poukrywanych w polskich i zagranicznych archiwach.

Elżbieta Wichrowska Na Pragę nie wrócę
Premiera: marzec 2014 roku
Wydawnictwo MG

Spotkanie wokół książki
18 marca 2014 roku, godz. 18.00
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Dodaj komentarz