Pałac Biskupa Erazma Ciołka – prace konserwatorskie

Od 10 marca do września Galeria Sztuka Dawnej Polski. XII – XVIII wiek w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – będzie zamknięta z powodów konserwatorskich. Dzieła sztuki tam prezentowane wymagają specjalnych zabiegów niemożliwych do przeprowadzenia w czasie, gdy Galeria jest otwarta dla publiczności.

Fragment brokatu aksamitnego, Włochy, około poł. XVI wieku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fragment brokatu aksamitnego, Włochy, około poł. XVI wieku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszają natomiast do zwiedzania Galerii Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej z unikatową kolekcją ikon i studyjnej prezentacji detali architektonicznych oraz odlewów gipsowych Kraków na wyciągnięcie ręki, tworzącej rodzaj przewodnika po Krakowie.

Galeria Sztuka Dawnej Polski. XII – XVIII wiek zostanie otwarta ponownie we wrześniu 2014 roku. Ponadto w dniach od 19 września 2014 roku do 18 stycznia 2015 roku zostanie zaprezentowanych w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka ponad 20 wspaniałych jedwabnych tkanin z XV i XVI wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Należą one do najcenniejszych zabytków w kolekcji tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Dawny jedwab jest mniej trwały niż srebro, złoto czy drogie kamienie i dlatego dziś jest bardzo cenny.

Kraków w okresie późnego gotyku i wczesnego renesansu rozkwitł gospodarczo. Efektem tego były przedmioty codziennego użytku. Nie szczędzono pieniędzy na zakup najdroższych tkanin jedwabnych, sprowadzanych przeważnie z Włoch słynących z produkcji jedwabiu.

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie zachowały się piękne aksamity, brokaty, adamaszki i brokatele, mogące zadowolić gust najwykwintniejszego znawcy mody tamtego czasu. Gotyckie tkaniny zachwycają ornamentami inspirowanymi owocem granatu lub szyszki pinii, przyciągają urodą renesansowe tkaniny z motywami ptaków, gazeli, ślimaków zagubionych wśród wiotkich roślinnych skrętów.

Tkaniny znakomicie współgrają z malarstwem tablicowym eksponowanym na stałych wystawach w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Malowane dzieje Jezusa, Marii i świętych często rozgrywają się na tle bogatych złoconych ornamentów zaczerpniętych z tkanin jedwabnych. Przepyszne szaty postaci na obrazach uszyte zostały z tkanin, których przykłady zobaczymy na wystawie.

Katarzyna Bik

Galeria Sztuka Dawnej Polski. XII – XVIII wiek – zamknięcie oddziału
Galeria będzie nieczynna od 10 marca do września 2014 roku
Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Kanonicza 17
Kraków

Dodaj komentarz