• 2014-03-10

Łukasz Trzciński z Gabinetem dobrej historii w Asymetrii

Od 15 marca w Galerii Asymetria w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Trzcińskiego pt. Gabinet dobrej historii.

Łukasz Trzciński, „Gabinet dobrej historii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Trzciński, „Gabinet dobrej historii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Gabinet dobrej historii Łukasza Trzcińskiego stawia w centrum problem wizualnej pamięci (Pamiętamy tylko fotografie cytując Susan Sontag) i jej nieustannych przetworzeń. Punktem wyjścia projektu stał się gabinet pracownika niewielkiej lokalnej instytucji kultury na Górnym Śląsku, który owładnięty obsesją zabezpieczania obrazu, archiwizuje wszystkie napotkane fotografie związane z historią regionu przy pomocy instytucjonalnego kserografu.

W ten sposób zabezpieczone, często kluczowe obrazy z historii regionu, tracą podstawowy wizualny detal informacyjny. Obsesja konserwacji przeistacza się samoistnie w mechanikę zacierania szczegółów. Działanie pasjonata, stało się jednocześnie zaskakująco wielopłaszczyznową metaforą dla pracy z obrazem (jako nośnikiem treści), boomu archiwizacyjno-digitalizacyjnego, jak i z zapisu historycznego w ogóle.

Bazując na obiektach inspirowanych historycznymi obrazami (i ich detalami) znalezionymi w kserograficznej pracowni śląskiego archiwisty-pasjonata, instytucjonalnych oraz domowych archiwach mieszkańców, Łukasz Trzciński poprosił lokalne koło hafciarek o przygotowanie kilimów wzorowanych na startych obrazach historii regionu, pozbawionych szczegółów w procesie digitalizacji. Przepisywana od nowa, dziergana ręcznie przeszłość, nabiera z powrotem barw, odtwarzanych wedle uznania pasjonatek. Historia staje się polem fantazji, nieustannego przepisywania, operacji na niej samej. A wykorzystywane zdjęcia, dokumenty zyskują na wystawie status fetyszu niejednoznacznego autorstwa (zmieniającego się począwszy od pierwotnego zapisu obrazu przez kolejne reprodukcje, archiwisty, aż po hafciarki).

Łukasz Trzciński (ur. 1975 r.) – artysta posługujący się medium fotografii. Od 1999 roku pracuje nad cyklem Nowa Europa. Wcześniej jako fotograf prasowy pracował nad zmieniającymi się realiami Polski okresu transformacji, a także fotografował w miejscach ogarniętych wojną, m.in. w Iraku, Afganistanie czy Palestynie (był laureatem wielu ważnych międzynarodowych nagród fotograficznych, m.in. konkursu Pictures of The Year International czy Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej, gdzie dwukrotnie jego prace otrzymały tytuł Zdjęcia Roku). Dziś miejsce fotoreportażu w twórczości Trzcińskiego zajęła analityczna postawa dokumentalisty oraz skupienie się na medium, w miejsce samego obrazu fotograficznego.

Wystawie towarzyszy tekst Agnieszki Kilian Anarchia w archiwum oraz panel dyskusyjny z udziałem Agnieszki Kilian, Stanisława Rukszy i Łukasza Trzcińskiego, prowadzony przez Kubę Śwircza.

Kurator: Stanisław Ruksza

Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez CSW Kronika w Bytomiu i Fundację Imago Mundi programu Projekt Metropolis, a jego pierwsza prezentacja odbyła się w bytomskiej Kronice. Pokaz w Warszawie powstał we współpracy z fundacją Asymetria.

Łukasz Trzciński, Gabinet dobrej historii
Wernisaż: 15 marca 2014 roku, godz. 19.00
Panel dyskusyjny i finisaż wystawy: 18 kwietnia 2014 roku, godz. 19.00
Galeria Asymetria
Dom Funkcjonalny, ul. Jakubowska 16
Warszawa

Dodaj komentarz