Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji we wrocławskiej Mediatece

Od 8 marca we wrocławskiej Mediatece można oglądać kolejną odsłonę wystawy pt. Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji. Ekspozycja jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat.

„Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”, warsztaty w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”, warsztaty w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbyły się warsztaty komiksowe Women for Democratic (R)evolution / Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji, w których uczestniczyło 10 rysowniczek z Egiptu i 20 rysowniczek z Polski. Warsztaty były prowadzone przez międzynarodowy zespół: Jacka Frąsia, Beatę Sosnowską i Mohameda Salaha. Ich tematem była rola kobiet w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i Egipcie. Wprowadzeniem do warsztatów była otwarta dyskusja o demokracji, prawach człowieka, równouprawnieniu i różnorodności.

W efekcie warsztatów powstały prace komiksowe, które zaprezentowane zostały na wystawie w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz Galerii Cheap East w Poznaniu.

Na wystawie prezentowane są prace – komiksy, rysunki, kolaże oraz forma przestrzenna – 30 artystek. Są to: Marta Zabłocka, Adriana Palka, Magdalena Danaj, Magdalena Chojnowska, Natalia Uryniuk, Jadwiga Chrostowska, Katarzyna Sasa Lubińska, Paulina Punki Michalska, Magdalena Marcinkowska, Judyta Mierczak, Aleksandra Przepiórka, Karolina Lewandowska, Marzena Dziekanowska, Dorota Zaręba, Martyna Krutulska-Krechowicz, Małgorzata Dynek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Dorota Mitręga, Weronika Kolasińska, Maja Krempeć, Mona AlBoghdady, Mona Marie, Gehad el-Shaikh, Amna Badawy, Heba Farghaly Mahrous, Faten Elewa, Mai Salah Koraiem, Nehad Saeed, Lamis Solyman i Khadiga Mostafa.

Projekt jest realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Arteria (Polska) oraz Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Darb 1718 (Egipt). W kwietniu wystawa zostanie zaprezentowana w Kairze.

Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji
Wernisaż: 8 marca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 30 marca 2014 roku
Mediateka we Wrocławiu
pl. Teatralny 5
Wrocław

Dodaj komentarz