Jerzy Treit o kobiecej naturze w Warszawie

Do 17 marca w warszawskiej Galerii Schody można oglądać wystawę prac Jerzego Treita pt. Kobieta i chaos.

Jerzy Treit, „Treitomachia II”, 20x30 cm, akwarela, tusz, papier, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Treit, „Treitomachia II”, 20x30 cm, akwarela, tusz, papier, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zagłębiając się w twórczość Treita wchodzimy w świat niezwykłych barw, intensywnych jak ładunek emocji bijący z płócien. Wrze z nich świadoma kobiecość, erotyzm. Kobiety, niczym Olimpia Maneta rzucają odważne spojrzenia , bez cienia wstydu swoją seksualnością. Wywołując u widza chaos, wyciągając na światło dzienne jego ukryte pragnienia. A jednocześnie są tak dalekie, wręcz nieobecne, jakby nieosiągalne, zagłębione we własnych myślach. Nie bez znaczenia, jak stemple, pojawiają się na płótnach koty, to symbole kobiecej zmysłowości i seksualności. Dodatkowym elementem tego splotu erotyki z oddaleniem jest motyw czaszki. To połączenie z kobiecym ciałem zastanawia, czy ma przypominać, niczym w średniowieczu oraz baroku o śmierci, przemijaniu, ulotności życia czy też jest symbolem chłodnej bezwzględności, odwagi, trofeum.

Jerzy Treit jest absolwent PLSP w Zakopanem. W 1991 roku rozpoczął studia historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, gdzie założył GALERIĘ 1. W 1992 roku wyjechał na stypendium artystyczne Amerykańskiej Fundacji Evy Aeppli, do Paryża. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz artystycznej grupy Młodzi Sztuką działającej przy Związku Polskich Artystów Plastyków o/Warszawski. Podejmowane przez artystę tematy realizowane są za pomocą różnych form twórczej aktywności – malarstwa, rzeźby, grafiki komputerowej oraz poezji, którą często wplata w swe prace malarskie. Jego technika jest autorska, eksperymentalna, tworzy ciekawe połączenie różnych rodzajów farb, sprejów, faktur z elementami liternictwa, eksperymentuje z podłożem (obrazy na plexi i metalu).

Jerzy Treit ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Polsce. Jest niczym malarz duszy kobiecej, tworzący studium jej natury.

Jerzy Treit, Kobieta i chaos
Wystawę można oglądać od 5 do 17 marca 2014 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz