• 2014-03-10

Grzegorz Banaszak o istocie przemijania

Od 10 marca w Galerii Obok ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Grzegorza Banaszaka pt. Czas zatrzymany.

Fot. Grzegorz Banaszak, „Czas zatrzymany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Grzegorz Banaszak, „Czas zatrzymany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemijanie, tak jak ciągła przemiana, jest wpisana w naszą naturę. Mimo marzeń naukowców, wzorów wyprowadzonych przez Einsteina, czasu nie udało się jak dotąd oszukać. Tak jak śmierci, w obliczu której wszyscy jesteśmy równi i bardzo samotni. Jak opisać uczucia gdy tracimy kogoś bliskiego, gdy dowiadujemy się, że ma nieuleczalną chorobę. Jak utrwalić te ostatnie chwile, z kimś kogo jutro nie będzie? Wewnętrzne miotanie się – być fotografem, sięgnąć po aparat, czy namacalnie cieszyć się obecnością bliskiej osoby. Gdy wszystko przeminie, a głos w głowie wyblaknie, gdy nie będziemy umieli odnaleźć zapachu, a obraz stanie za mgłą, zostaną z nami jeszcze zdjęcia – namiastka machiny czasu

Autor Grzegorz Banaszak zmierzył się chyba z najtrudniejszym fotograficznym zadaniem – zapisem fotograficznym śmierci własnej matki. Na wystawie widzimy zdjęcia robione w różnych etapach choroby, często pod wpływem chwili, bez przesadnej uwagi na światło, na szczegóły kompozycyjne, możliwości fotograficzne negatywu.. To prosta opowieść, bez patosu.

Lęk, emocje, myśli – wszystko jest uchwycone bardzo czytelnie i przejmująco. Cykl prezentowanych zdjęć, był częścią książki fotograficznej zrealizowanej w ramach pracy dyplomowej w Studium Fotografii ZPAF pod kierownictwem dr Pawła Żaka.

Grzegorz Banaszak (1974 r) – absolwent Studium Fotografii ZPAF w Warszawie, fotografią zajmuje się od 2005 roku. Z zawodu wojskowy, uczestnik misji pokojowych w w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Interesuje go dokument i reportaż społeczny. Od października 2012 współpracuje jako fotograf z dwumiesięcznikiem LGBTQ REPLIKA.

Grzegorz Banaszak, Czas zatrzymany
Wernisaż: 10 marca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 marca 2014 roku
Galeria Obok ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz