Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie

Od 7 marca w Zamku Żupnym w Wieliczce można oglądać wystawę pt. Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie, przedstawiającą w szerokim aspekcie dzieła sztuki związane z różnymi dziedzinami górnictwa m.in. solnego, węglowego, naftowego oraz kruszcowego.

Walerian Kasprzyk, „Stare Góry, poz. II – Kopalnia soli w Bochni”, wł. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Walerian Kasprzyk, „Stare Góry, poz. II – Kopalnia soli w Bochni”, wł. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eksponowane rysunki, akwarele, obrazy olejne, grafiki oraz rzeźby wykonane w drewnie, węglu i soli przenoszą odbiorcę w świat kopalni, pogrążony w półmroku i nieco tajemniczy, o swoistym kolorycie i ukrytym pięknie. Okazuje się, że podziemne miejsca pracy mogą stanowić źródło fascynacji, budzić podziw dla wysiłku ludzi prostych, a zarazem odważnych – stając się inspiracją dla artystów.

Na ekspozycji zaprezentowane są nie tylko dzieła malarzy profesjonalistów Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Dudy-Gracza, ale także artystów-amatorów, m.in. Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika czy Władysława Lucińskiego – górników polskich kopalń, twórczo realizujących swoje wizje mimo braku artystycznego wykształcenia. Wyróżniającą się wśród nich postacią jest Teofil Ociepka – najwybitniejszy obok Nikifora polski prymitywista. Jego niezwykły obraz Kopalnia, zawiera obok typowej kopalnianej scenerii, zaskakujące wyobrażenia wielkich, fantastycznych potworów o jaszczurczych ciałach, nadając kompozycji baśniowy charakter z pogranicza jawy i snu.

Warto podkreślić, że podziemny świat przemysłu i techniki stwarza swym tajemniczym i oryginalnym wizerunkiem nową jakość w artystycznym pojmowaniu rzeczywistości, w której człowiek i przyroda tworzą harmonijnie pejzaż podziemnego piękna.

Organizator: Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie
Wystawę można oglądać od 7 marca do 15 czerwca 2014 roku
Zamek Żupny w Wieliczce

Dodaj komentarz