• 2014-03-10

Dotknij Teatru

W dniach 27 marca – 6 kwietnia w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbędą się twórcze spotkania artystów i widzów w ramach V edycji ogólnopolskiej akcji Dotknij teatru – przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Dotknij Teatru, logo (źródło: mat. prasowe)

Dotknij Teatru, logo (źródło: mat. prasowe)

Dotknij teatru to program artystyczno-edukacyjny, który poprzez różnorodne działania – czytania dramatów, spotkania, warsztaty i lekcje teatralne – zachęca widzów do aktywnego uczestnictwa w życiu teatralnym.

Program:

  • 27 marca 2014 r., godz. 9.30:

spektakl Władca skarpetek w reż. J. Timingeriu – po spektaklu spotkanie z aktorami

Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek?

Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. Władca Skarpetek to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.

  • 27 marca 2014 r., godz. 17.00 – 18.30

Akcja-animacja – interaktywne warsztaty teatralne dla dzieci (wiek: 6-12)

Interaktywne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzone przez aktorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w dwóch grupach, wdrażające uczestników w tajniki sztuki aktorskiej. Dzieci poznają całe spektrum możliwości warsztatowych aktora oraz różne rodzaje lalek teatralnych, a także pod okiem aktorów lalkarzy spróbują trudnej sztuki animacji.

  • 30 marca 2014 r., godz. 12.30

spektakl Koziołek Matołek w reż. L. Sypniewskiej (wiek: 2+)

Zapraszamy na przygody sympatycznego Koziołka Matołka, który wyrusza w podróż po świecie w poszukiwaniu słynnego Pacanowa, gdzie mieszkają znamienici kowale. Młody, niedoświadczony i łatwowierny Koziołek musi zmierzyć się z własnymi słabościami i lękami przed nieznanym. Po drodze poznaje mnóstwo ciekawych ludzi z różnych stron świata: chińskiego cesarza, bombajskiego zaklinacza węży, córkę arabskiego księcia, Indian. Wykonuje wiele rozmaitych czynności: uczy się alfabetu chińskiego, zostaje wodzem plemienia, pracuje na farmie, wygłasza odczyty w różnych miastach, jeździ samochodem. Nierzadko wpada w tarapaty, ale zarazem uczy nas, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu każdego celu.

Koziołek Matołek to spektakl, podczas którego najmłodsi widzowie bardzo chętnie współgrają z aktorami, wtórując im śpiewnie oraz zachwycając się feerią barw i komizmem sytuacyjnym. Razem z wesołym Koziołkiem przemierzają kolorowy świat, poszerzając przy tym swoją wiedzę o nim.

  • 4 kwietnia 2014 r., godz. 16.00

Dziób w dziób Maliny Prześlugi – zainscenizowane czytanie dramatu w reż. M. Jasińskiej-Denst (wiek: 10+)

Przedstawiamy wam mocarną bandę gołębi i małego wróbla Przemka, który pragnie do niej dołączyć, a przy okazji rozwikłać tajemnicę dziwnego zniknięcia gołębia Janusza. Czy możliwa jest przyjaźń pomiędzy dwoma gatunkami, a zarazem różnymi subkulturami? Czy odwaga i honor wystarczą, aby grupa zaakceptowała „odmieńca”? Niezwykle zabawny tekst, gdzie wulgarny język ulicy został zręcznie przełożony na „ptasi”, a rysunki postaci nakreślone z dużą dawką humoru.

  • 6 kwietnia 2014 r., godz. 12.30

spektakl Władca skarpetek (wiek: 3+) – po spektaklu spotkanie z aktorami,

Dotknij Teatru
od 27 marca do 4 kwietnia 2013 roku
Teatr Lalki i Aktora w Walbrzychu

Dodaj komentarz