• 2014-03-08

Wydarzenia marcowe w Łodzi

11 marca w Centrum Dialogu w Łodzi Andrzej Czyżewski, pracownik OBEP IPN, opowie o różnych obliczach tzw. wydarzeń marcowych 1968 r., także w ich łódzkim wymiarze. Po wykładzie odbędzie się projekcja filmu Perecowicze Sławomira Grunberga.

Marzec '68 – baner (źródło: materiały prasowe)

Marzec '68 – baner (źródło: materiały prasowe)

Film Grunberga opowiada historię grupy uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca w Łodzi. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60., a skupia się zwłaszcza na wydarzeniach, które nastąpiły bezpośrednio po antysemickich czystkach, znanych jako Marzec ’68. Film opowiada o rodzinie, jaką stali się Perecowicze i o tym, że ich więź stała się jeszcze silniejsza dzięki trudnościom, którym musieli się razem przeciwstawić.

Film udostępniony dzięki uprzejmości Fundacji Shalom.

Andrzej Czyżewski (ur. 1980) – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi oraz doktorant w Instytucie Historii UŁ. Prowadzi badania dotyczące m.in. dziejów opozycji demokratycznej, a także sytuacji środowiska naukowego w PRL. Publikował m.in. na łamach Zeszytów Historycznych oraz Pamięci i Sprawiedliwości; autor Procesu destalinizacji polskiej nauki historycznej w drugiej połowie lat 50-tych XXw.

Wydarzenia marcowe 1968
Andrzej Czyżewski – wykład
Perecowicze, reż. Sławomir Grunberg – projekcja filmu
11 marca 2014 roku, godz. 18.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz