• 2014-03-08

Baba Chanel, czyli starość nie radość

Teatr Jaracza z Łodzi zagości ze spektaklem Baba Chanel 10 marca w Polkowicach podczas XVI Obliczy Teatru.

„Baba Chanel", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Baba Chanel", plakat (źródło: mat. prasowe)

Słynny rosyjski reżyser, Nikołaj Kolada, po 10 latach wystawił sztukę w innym teatrze niż swój rodzimy. Zaszczyt ten przypadł łódzkiej scenie Jaracza. Autor wziął na warsztat trudny w dzisiejszych czasach temat, jakim jest starość. W powszechnie panującym kulcie młodości ludzie starsi są wręcz tematem tabu, a o przemijaniu i pędzącym czasie człowiek chce zapomnieć. Kolada podaje to jednak w sposób nienachalny, na pierwszy plan wprowadzając śmieszność sytuacji i przerysowane postacie pięciu chórzystek. Dopiero druga warstwa spektaklu kryje w sobie refleksję i słodko-gorzką historię kobiet, które czują się wykluczone oraz pozbawione prawa do marzeń o byciu na scenie i poczuciu spełnienia.

Wszystkich bohaterów poznajemy podczas obchodów 10-lecia chóru „Olśnienie”. Wspomniane wyżej chórzystki paradują po scenie w pięknych sukniach do ziemi i błyszczących kokosznikach, świętując swój jubileusz. Cóż z tego, że średnia ich wieku waha się między 80. a 90. rokiem życia. Dla nich scena to życie. Nie zdają sobie jednak sprawy, że opiekun chóru chce je zastąpić młodszą solistką, która zepchnie je na drugi plan. Co się stanie, kiedy emerytki poznają chytry plan Siergieja?

Komedia rosyjskiego dramatopisarza to najlepszy pomysł na spędzenie marcowego wieczoru. Humor wpleciony w niebanalny scenariusz, reżyseria na światowym poziomie i genialna gra łódzkich aktorów. Czy można chcieć czegoś więcej?

Baba Chanel podczas XVI Obliczy Teatru
10 marca 2014 r., godz. 20.30
Aula Forum w Polkowicach

Dodaj komentarz